Wiadomości

Donald Trump grozi wycofaniem Stanów Zjenoczonych z WTO

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prezydent USA Donald Trump w czwartek ponownie zagroził wycofaniem Stanów Zjednoczonych ze Światowej Organizacji Handlu (WTO). W wywiadzie dla Bloomberg News Donald Trump stwierdził, że w WTO „potrzebne są reformy”.

„Jeśli organizacja nie zreformuje się, wyprowadzę USA z jej struktur” – powiedział prezydent Stanów Zjednoczonych.

Agencja Reuters podkreśliła jednak, że takie posunięcie mogłoby podważyć jedną z podstaw współczesnego globalnego systemu handlu, w tworzeniu którego USA odegrało bardzo dużą rolę.

Donald Trump w wywiadzie dla Bloomberg News narzekał, że Stany Zjednoczone są traktowane niesprawiedliwie w globalnym handlu i obwiniał WTO o dopuszczenie do tego. Ostrzegł także, że może podjąć działania przeciwko WTO, chociaż nie określił, w jakiej formie miałoby się to odbyć.

Podobną opinię amerykański prezydent wyraził na początku lipca. Wówczas w Białym Domu mówił dziennikarzom, że „WTO traktuje nas bardzo źle od wielu, wielu lat i dlatego jesteśmy w bardzo niekorzystnym położeniu. Nie wiem, dlaczego tam jesteśmy. WTO jest zaprojektowana przez resztę świata, by rolować Stany Zjednoczone”.

WTO została powołana w 1994 roku. Jej głównym zadaniem jest liberalizacja międzynarodowego handlu dobrami i usługami, prowadzenie polityki inwestycyjnej wspierającej handel, rozstrzyganie sporów dotyczących wymiany handlowej oraz przestrzegania praw własności intelektualnej.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!