Wiadomości

Dobiega końca faza analityczno-koncepcyjna programu “Narew”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Inspektorat Uzbrojenia zakończył prace analityczne i opracował rekomendacje dotyczące pozyskania zestawów rakietowych obrony powietrznej krótkiego zasięgu (ZROP-KZ) kryptonim Narew, czego rezultatem było przesłanie do Ministra Obrony Narodowej “Wniosku w sprawie pozyskania sprzętu wojskowego dla Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej” wraz z opracowanymi dokumentami Studium Wykonalność i Wstępnych Wymagań Taktyczno-Technicznych dla programu Narew – informuje Dziennika Zbrojny.

Teraz już tylko od ministra Mariusza Błaszczaka zależy, czy zatwierdzi przesłany wniosek i program Narew wejdzie w fazę realizacyjną, czy też wymagane będą dodatkowe analizy.

Jak zauważa Dziennik Zbrojny, faza analityczno-koncepcyjna programu Narew prowadzona jest przez Inspektorat Uzbrojenia już siódmy rok. Rzecznik prasowy tej instytucji mjr Krzysztof Płatek w odpowiedzi na pytania redakcji poinformował dzisiaj, że „Inspektorat Uzbrojenia opracował stosowne rekomendacje dotyczące pozyskania systemów NAREW, niemniej jednak faza analityczno-koncepcyjna nie została formalnie zakończona”.

W przekazanej odpowiedzi wyjaśniono również, że niezbędna do rozpoczęcia procedury udzielenia zamówienia ocena występowania podstawowego interesu bezpieczeństwa państwa dla tego zadania została już także dokonana.

Potrzeby Sił Zbrojnych RP, które określono w Planie Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP (PMT) na lata 2013-2022, przewidywały pozyskanie 19 baterii ZROP-KZ Narew (w tym 11 do 2022 roku). Konieczność zakupu zestawów Narew utrzymano także w kolejnych edycjach PMT, na lata 2017-2026 oraz na lata 2021-2035 (która obowiązuje obecnie). W związku z rozpoczęciem formowania 18. Dywizji Zmechanizowanej i planowanego w jej składzie 18. Pułku Przeciwlotniczego, potrzeby w zakresie ZROP-KZ Narew uległy zwiększeniu do poziomu aż 23 baterii, jednak ich liczba zaplanowana do zakupu w perspektywie do 2035 roku z pewnością jest znacznie niższa, ze względu na ograniczenia budżetowe. Mimo to, wartość tego programu tylko w okresie do 2035 roku można szacować na kilkanaście miliardów złotych.

ZROP-KZ Narew mają być pośrednim piętrem budowanego systemu obrony powietrznej Polski i charakteryzować się zasięgiem do ok. 25 km oraz zdolnością do zwalczania szerokiego spektrum celów powietrznych, w tym m.in.: samolotów wielozadaniowych, pocisków manewrujących oraz bezzałogowych systemów powietrznych.

Czytaj też:

Wisła, Narew, Poprad, Pilica, czyli jaka przyszłość obrony przeciwlotniczej?

/dziennikzbrojny.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!