Wiadomości

Do Turcji przybywa jutro delegacja rosyjska na rozmowy o sytuacji w Idlibie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Do Turcji przybędzie jutro delegacja rosyjska, by rozmawiać o sytuacji w syryjskim Idlbie. Poinformował o tym minister spraw zagranicznych Turcji Mevlüt Çavuşoğlu.

Jak już informowaliśmy, bitwa o Sakalib zakończyła się zwycięstwem wspieranych przez Rosję i Iran syryjskich sił rządowych, które przejęły kontrolę nad miastem i obecnie znajdują się w odległości zaledwie siedmiu kilometrów od stolicy prowincji – Idlibu.

Dżihad-mobile atakują stanowiska syryjskich sił rządowych koło miasta Sarakib, na nic się to zdaje

Przypomnijmy, że 5 lutego prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan wystosował ultimatum, w którym zażądał, by syryjskie siły rządowe do końca lutego wycofały się poza linię tureckich punktów obserwacyjnych, ustanowionych na podstawie porozumienia zawartego z Rosją. Erdogan dodał, że jeśli Asad nie wycofa w tym terminie swych wojsk, Turcja rozpocznie operację wojskową. Dodał zarazem, że jego kraj nie dopuści, by wojska Asada zajmowały kolejne terytoria w Idlibie.

Erdogan stawia Asadowi ultimatum: Syryjskie siły rządowe mają do końca lutego wycofać się z Wielkiego Idlibu

W żaden sposób nie wpłynęło to jednak na przebieg działań na froncie. Syryjskie siły rządowe, przy wsparciu Rosjan i Irańczyków, jak to zostało przed momentem wspomniane, kontynuowały natarcie, czego efektem było przejęcie kontroli nad miastem Sarakib, ważnym węzłem komunikacyjnym, w którym autostrada M4, biegnąca z Latakii, łączy się z autostradą M5, prowadzącą z Damaszku do Aleppo.

Wojciech Kempa

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!