Wiadomości

Do 2035 r. Chiny zbudują cztery lotniskowce z napędem nuklearnym

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Do 2035 r. Chiny zbudują cztery lotniskowce z napędem nuklearnym – twierdzą chińscy eksperci wojskowi, cytowani przez dziennik „South China Morning Post”. To jeden z głównych kierunków modernizacji chińskiej armii, zapowiedzianej przez prezydenta Chin Xi Jinpinga. Chiny postawiły sobie za cel dorównanie możliwościom amerykańskiej marynarce wojennej.

Chiny mają dw lotniskowce, zbudowane na bazie postsowieckiej konstrukcji okrętem „Liaoning”, który wszedł do służby w 2012 r. i wciąż będącą w fazie testów jednostką, zbudowaną w całości w chińskich stoczniach.

Hongkoński dziennik „South China Morning Post” cytuje wypowiedź emerytowanego oficera chińskiej armii Wang Yunfei, według którego w ciągu najbliższych 16 lat Chiny zbudują kolejne cztery lotniskowce z napędem nuklearnym. Do 2035 r. chińska marynarka wojenna będzie mieć co najmniej sześć lotniskowców.

Chińskie plany modernizacji zakładają, że w połowie tego stulecia chińska armia ma być najpotężniejsza na świecie. W opinii komentatorów budowa lotniskowców w tak szybkim tempie ma odzwierciedlać wzrastające znaczenie Chin na arenie międzynarodowej.

/IAR/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!