Wiadomości

Disney zablokował swoje bajki jako… rasistowskie i utrwalające szkodliwe stereotypy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Serwis Disney+ zablokował użytkownikom poniżej siódmego roku życia dostęp do części klasycznych bajek rysunkowych swojej własnej wytwórni. Jak wyjaśniają przedstawiciele giganta, mają one rzekomo „utrwalać rasistowskie stereotypy”.

W ocenie serwisu tytuły takie jak „Piotruś Pan”, „Dumbo”, „Księga dżungli”, „Aryskotraci”, „Zakochany kundel” i „The Swiss Family Robinson” zawierają rasistowskie podteksty, ośmieszają lub utrwalają szkodliwe stereotypy na temat mniejszości i osób o innym niż biały kolorze skóry.

Wymienione bajki pozostaną dostępne w serwisie, ale będą niewidoczne dla użytkowników poniżej siódmego roku życia.

Młodzi widzowie zobaczą komunikat: „Ten program obejmuje negatywne przedstawienia i/lub złe traktowanie ludzi lub kultur. Te stereotypy były wtedy błędne i są błędne teraz. Zamiast usuwać te treści, chcemy uznać ich szkodliwy wpływ, uczyć się na nich i zainicjować dyskusje, by wspólnie tworzyć bardziej integracyjną przyszłość. Disney jest zaangażowany w tworzenie historii z inspirującymi i aspiracyjnymi motywami, które odzwierciedlają bogatą różnorodność ludzkich doświadczeń na całym świecie”.

Jak wyjaśniono, w filmie „Dumbo” możemy zobaczyć „białych bohaterów w poszarpanych ubraniach naśladujących i wyśmiewających zniewolonych Afrykanów”, natomiast “Piotruś Pan” przedstawia “rdzennych mieszkańców w sposób stereotypowy, który nie odzwierciedla ani różnorodności ludów, ani ich autentycznych tradycji kulturowych”.

„Pokazuje, jak mówią w niezrozumiałym języku i wielokrotnie nazywa ich czerwonoskórymi, co jest obraźliwym określeniem” – wskazano.

/Polsat News, interia.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!