Świat Wiadomości

Disney ocenzurował “społeczność LGBT”…

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak donosi portal wirtualnemedia.pl fala krytyki spadła na koncern Disney po tym jak w ramach funkcji text-to-speech na TikToku udostępnił głosy postaci ze swoich słynnych produkcji. Okazało się, że początkowo nie były one w stanie wypowiedzieć słów “gay”, “lesbian” i “queer”.

Funkcja text-to-speech, która zamienia tekst pisany na mowę, cieszy się sporą popularnością na TikToku. Disney postanowił ją wykorzystać przy okazji promocji niedawnego wydarzenia Disney+ Day. W ramach współpracy ze społecznościową platformą koncern udostępnił głosy postaci ze swoich produkcji, w tym Rocket Raccoon i Groota ze “Strażników Galaktyki”, C-3PO z “Gwiezdnych wojen”, czy Sticha z serii “Lilo i Stich”. Jak się okazało, nie wszystkie wpisane słowa były wypowiadane przez głosy bohaterów produkcji Disneya. Oprócz wulgaryzmów, ocenzurowano terminy związane ze społecznością LGBTQ, takie jak “gay”, “lesbian” i “queer”. Co ciekawe, nie dotyczyło to np. słów “transgender”, “homosexual” czy “bisexual”. To wywołało burzę w social mediach. Wielu użytkowników TikToka na swoich profilach udostępniło filmiki pokazujące jak ta cenzura działa w praktyce. Przykładowo, po wpisaniu “gay rights”, postacie Disneya wypowiadały tylko “rights”. @arahabaki__ I AM GR- #disney #disneytextspeech #texttospeech #groot #iamgroot #rocket #gayrights #fyp ? original sound – 6 3 1 9 4 Tiktokerzy szybko znaleźli sposób na obejście cenzury, tak aby wspomniane wyżej słowa były jednak wymawiane przez disneyowskich bohaterów.

Wystarczyło tylko celowo popełnić błąd ortograficzny, np. zamiast “gay” wpisać “geigh”, a zamiast “queer” – “qweer”. Kolejna tiktokerka sprawiła, że Rocket Raccoon przeczytał zdanie o Disney’u, który jest – zgodnie z obowiązującą nowomową – uznawany za “homofobiczny” i “promuje homofobię” w aplikacji. @kbwild_ The ending is my favorite part #disneyplusday #disneytexttospeech #rocket #rockettexttospeech #disneyvoice #lesbian #lesbianstereotypes #ledollarbean #gaytiktok #lesbiantiktok #lgbtcreators #queertiktok #alphabetmafia?? ? Disney wont say Gay – KaraBiner (Kbwild) Ani Disney, ani TikTok nie odniosły się do sprawy, ale błąd został naprawiony. Słowa “gay”, “lesbian” i “queer” są już wypowiadane przez postacie z produkcji Disneya (z wyjątkiem Groota, który niezależnie co się wpisze, zawsze czyta: “I am Groot”). @arahabaki__ Reply to @arahabaki__ they say it now #disneytextspeech #texttospeech #gayrights #fyp #foryou ? original sound – 6 3 1 9 4 To nie pierwsza tego typu wpadka Disneya.

W zeszłym roku Disney Polska na swoim facebookowym fanpage’u wyraził aprobatę dla wpisu, w którym chwalono film “Mulan” m.in. za to, że nie ma w nim “wepchanych na siłę murzynów i lgbt”. Obsługująca fanpage agencja WebTalk przeprosiła wówczas za błąd jednego ze swoich pracowników i zapowiedziała wpłatę 50 tys. zł na rzecz Kampanii Przeciw Homofobii.

Chyba wchodzimy w nowy etap…

Źródło: wurtualnemedia.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!