Wiadomości

Denis Lisow nie zostanie przekazany Szwedom

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Sąd Okręgowy w Warszawie postanowił odmówić przekazania Denisa Lisowa szwedzkim organom sprawiedliwości. Jest on ścigany europejskim nakazem aresztowania wystawionym przez szwedzkie władze. Mężczyzna wraz z córkami uciekł on ze Szwecji do Polski.

– Sąd stwierdza, że wydany w sprawie niniejszej przez władze szwedzkie europejski nakaz aresztowania narusza wolności i prawa człowieka obywatela Denisa Lisowa. (…) Został on postawiony w sytuacji bez wyjścia, w istnej matni. Zostały mu odebrane dzieci, a jednocześnie postawiono mu warunki ich odzyskania niemożliwe do spełnienia, bowiem prawo stałego pobytu nie zostało mu przyznane. Władze nie zagwarantowały mu należytego prawa do kontaktu z dziećmi. Wyznaczono rodzinę zastępczą w znacznej odległości od miejsca jego zamieszkania – powiedział sędzia Dariusz Łubowski.

Jak podkreślił, władze szwedzkie odebrały Lisowowi trójkę małoletnich dzieci z powodu „tylko choroby psychicznej ich matki, która została umieszczona w szpitalu psychiatrycznym”. Sędzia zauważył, że stwierdzona choroba psychiczna matki uniemożliwiająca sprawowanie władzy rodzicielskiej „wiązała się z ograniczaniem możliwości wyrażenia woli przez drugiego z rodziców”.

Jak dodał, z opinii psychologa wynika jasno, że dzieci są silnie przywiązane do ojca i chcą z nim mieszkać. W rodzinie zastępczej – kontynuował sędzia – nie czuły się bezpiecznie, co mogło pogłębiać w nich stres i doprowadzić do zaburzeń. – Ojciec nie mógł na to spokojnie patrzeć, a działania władz szwedzkich godziły w dobro dzieci. Działania władz szwedzkich w sposób bezwzględny nie respektowały wrażliwości dzieci pochodzących z europejskiej rodziny rosyjskiej – mówił.

Czytaj też:

Europejski Nakaz Aresztowania dla ojca, który ratował swoje córki i wyjechał z nimi do Polski

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!