Polska Wiadomości

Decyzją wojewody w nazwie muzeum w Majdanku znajdzie się informacja o jego niemieckim pochodzeniu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek na początku lutego wysłał do ministra Piotra Glińskiego pismo, w którym zaproponował wprowadzenie nazwy „Państwowe Muzeum Byłego Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady na Majdanku”. Wiceminister kultury Jarosław Sellin potwierdził, że ta propozycja zostanie zrealizowana – informuje „Dziennik Wschodni”.

Przemysław Czarnek argumentował w liście, że z apelami o zmianę nazwy muzeum zwracali się do niego przedstawiciele środowisk kombatanckich i mediów publicznych. Wojewoda powiedział „Dziennikowi”, że oficjalnej odpowiedzi jeszcze nie otrzymał. Poinformował, że we wtorek był w ministerstwie i „tłumaczył racje”.

W rozmowie z Onetem Jarosław Sellin potwierdził, że „będą te zmiany”. Wiceminister kultury powiedział, że „to idzie ustawowo. Zdecyduje o tym rząd”.

Jak relacjonuje wojewoda, w ministerstwie zapewniał, że w tym pomyśle „nie ma nic kontrowersyjnego, nie jest on skierowany przeciwko muzealnikom ani nie ma na celu nikogo urażać”.

– Ostatnie wydarzenia wskazują, że wiedza obcokrajowców na temat tego, co tu się działo jest co najmniej kiepska, dlatego każdy rodzaj doprecyzowania informacji jest zasadny. Powiedziano mi, że moje stanowisko jest brane pod uwagę. Jeśli chodzi o deklarację wiceministra, mogę tylko wyrazić wielką radość i podziękowanie w imieniu tych, którzy o to wnioskowali – powiedział Przemysław Czarnek.

Obecna nazwa – Państwowe Muzeum na Majdanku – funkcjonuje od 1944 r., czyli od momentu powstania instytucji.

Źródło: tvp.info

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!