Polska Wiadomości

Darmowe mieszkania dla Ukraińców w Kielcach. “Skandal”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Polacy znów trzecią kategorią obywateli w teoretycznie własnym kraju. Tym razem do bulwersujących wydarzeń dochodzi w Kielcach.

Darmowe mieszkania dla Ukraińców w Kielcach. Lokalni mieszkańcy mówią o skandalu. W mieście brakuje lokali dla polskich mieszkańców, ale znajdują się dla przybyszy ze wschodu.

W tym roku miasto wyremontowało 14 mieszkań dla Ukraińców. Pieniądze na ten cel pozyskano z rządowego programu “Mieszkania Integracyjno-Aktywujące dla Ukraińców”. Ukraińcy, którzy otrzymali lokale,muszą opłacać tylko media, gdyż są zwolnieni z czynszu. Teraz mówi się o wyremontowaniu dla nich kolejnych 19 mieszkań.

-Wyremontujemy 19 mieszkań. Są to pustostany, które znajdują się w zasobach Miejskiego Zarządu Budynków. Lokale są rozrzucone po wszystkich osiedlachinformuje Magdalena Gościniewicz, dyrektorka Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach.

Na remont 19 mieszkań miasto otrzyma 2,46 miliona złotych dofinansowania z Unii Europejskiej z REgionalnego Programu Operacyjnego, a z własnego budżetu dołoży 533 tysiące złotych. Ukraińcy będą wynajmować mieszkanie od miasta przez pięć lat. Jeśli będą chcieli zostać w nich dłużej to będą musieli płacić czynsz na takich samych warunkach, jak inni lokatorzy mieszkań komunalnych. Jeśli odejdą, mieszkania wrócą do zasobu miejskiego i trafią do kielczan czekających na przydział.

-To skandal – mówi jedna z naszych kieleckich znajomych. -Znam tu polskie rodziny, które od lat czekają na przydział mieszkania. Zwodzono je, że nie ma na to pieniędzy, nie ma wolnych lokali. Teraz znalazły się, ale tylko dla Ukraińców, którzy nie są nawet obywatelami naszego państwa -żali się kobieta.

NASZ KOMENTARZ: Omawiana sprawa kielecka to nie odosobniony dowód na to, że w przypadku Ukraińców nie mamy do czynienia z “uchodźcami” ale przesiedleńcami, w dodatku na przywilejach, których nie mogą doczekać się tubylcy. Przesiedleńcy otrzymają mieszkania priorytetowo, z pomienięciem polskich rodzin oczekujących na przydział. W dodatku nie będą płacić za czynsz. W ten sposób dla Ukraińców przyznaje się znaną ze średniowiecza “wolniznę”. A ty Polaku haruj i na to wszystko płać!

Polecamy również: Kalendarium historyczne: 20 lipca 1939 roku – sanatorzy uwalniają Wojciecha Konfantego

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!