Wiadomości

Dania: Niemal co piąty imigrant uważa, że gwałty prowokują same kobiety

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

17 procent mężczyzn należących do mniejszości etnicznych uważa, że duńskie kobiety, które ubierają się prowokacyjnie, same są sobie winne, gdy padną ofiarą gwałtu, wynika z przeprowadzonego niedawno sondażu.

Minister ds. Równości Eva Kjer Hansen z rządzącej liberalno-konserwatywnej partii Venstre była zdumiona, gdy dowiedziała się, jak wielu imigrantów myśli w ten sposób.

„Naprawdę jestem z tego powodu wściekła. Oczywiście, takie postawy są nie do zaakceptowania i wskazują na potrzebę debaty w społeczeństwie na temat wartości, które powinny zwyciężyć” – powiedziała Eva Kjer Hansen w duńskim radiu.

Hansen podkreśliła, że część imigrantów wciąż nie traktuje mężczyzn i kobiet jako równych sobie.

„Wciąż uważają, że kobieta jest odpowiedzialna za wychowywanie dzieci, a do mężczyzny powinno zawsze należeć ostatnie słowo. Tam nie wolno mieć przyjaciół z przeciwnej płci i jest czymś normalnym, gdy mężczyzna broni swego honoru z użyciem przemocy” – powiedziała.

W ubiegłym roku za sprawą innej ankiety stwierdzono, że połowa osób uznanych winnymi gwałtu bądź usiłowania gwałtu w okresie od stycznia 2016 r. do maja 2017 r. to imigranci, głównie z Syrii, Somalii, Afganistanu, Erytrei, Iraku i Kamerunu. Tymczasem imigranci i ich potomkowie stanowią zaledwie 12,9 procent ogółu ludności Danii. Eksperci przypisali tę nadreprezentację słabej integracji i różnicom kulturowym.

„Ci sprawcy, zwłaszcza gwałciciele zbiorowi, często wykazują pogardę dla kobiet, które oskarżają o bycie dziwkami, które można jedynie wykorzystać. Nie wolno im protestować, ponieważ, wychodząc, oferują siebie” – powiedział Christian Diesen, emerytowany profesor Uniwersytetu Sztokholmskiego, wyjaśniając sposób myślenia gwałcicieli.

„Często taka postawa znajduje odbicie w zeznaniach składanych na policji, gdzie zachowują się oni arogancko i obrażają kobiety tak mocno, jak to tylko możliwe. Nie czują wyrzutów sumienia i nie uważają, by zrobili coś złego, ponieważ winę widzą w zachowaniu samej kobiety” – wyjaśnił Diesen.

/Voice of Europe/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!