Felietony

Czytanie małym dzieciom rozwija ich umiejętności językowe

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Czytanie dzieciom w wieku przedszkolnym znacznie usprawnia ich umiejętności językowe w zakresie biernego władania językiem – informuje serwis AlphaGalileo.

Zdaniem naukowców dzieci w wieku przedszkolnym, którym opiekunowie czytają regularnie książki, nabywają większej sprawności w zakresie biernego władania językiem. Dotyczy to przede wszystkim umiejętności rozumienia informacji. Badania prowadzone były przez zespół pod kierunkiem prof. Jamesa Law z Newcastle University (W. Brytania).

Naukowcy przyglądali się całemu spektrum umiejętności językowych u dzieci, w tym rozumieniu i wyrażaniu informacji. Analizowali różne badania poświęcone temu zagadnieniu z ostatnich 40 lat.

Okazało się, że dzieci, którym czytano w wieku przedszkolnym, wykazują się biernymi kompetencjami językowymi, które były nawet do ośmiu miesięcy bardziej zaawansowane w porównaniu z dziećmi, którym nie czytano.

“Wiedzieliśmy już, że czytanie małym dzieciom służy ich rozwojowi i późniejszym osiągnięciom szkolnym, jednak przewaga ośmiu miesięcy jest uderzająca. Osiem miesięcy to ogromna różnica w umiejętnościach językowych, kiedy patrzymy na dziecko poniżej piątego roku życia” – komentuje Law.

Średni wiek dzieci uczestniczących w 16 badaniach wynosił 39 miesięcy. Badania prowadzono w Stanach Zjednoczonych, RPA, Kanadzie, Izraelu i Chinach.

Naukowcy podkreślają, że czytanie dzieciom wywiera tak pozytywne efekty na ich rozwój intelektualny, że powinno być propagowane na równi z dbaniem o zdrowie.

Więcej:

www.nuffieldfoundation.org/systematic-review-impact-parent-child-reading and https://eprint.ncl.ac.uk/246226

/Nauka w Polsce – PAP

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!