Świat Wiadomości

Czy za przewrotem w Nigrze stały Zjednoczone Emiraty Arabskie?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Francuskojęzyczna algierska gazeta Le Soir d’Algerie poinformowała, że ​​Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) odegrały ważną rolę w zamachu stanu przeciwko prezydentowi Nigru Mohamedowi Bazoumowi.

Czy za przewrotem w Nigrze stały Zjednoczone Emiraty Arabskie? Arabska gazeta zwróciła uwagę, że wszystkie oczy były zwrócone na obecnego ambasadora Nigru w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, który był szefem sztabu armii, zanim Bazoum go zwolnił.

Gazeta zauważyła, że ​​obecność byłego szefa sztabu armii Nigru w Zjednoczonych Emiratach Arabskich mogła dać mu „odwagę” do odwrócenia sytuacji w sprawie Bazouma, zwłaszcza jeśli był wspierany przez wyższych urzędników w Abu Zabi.

Artykuł pojawił się w następstwie bezprecedensowego ataku innych algierskich mediów na rolę Emiratów w regionie. Algierska gazeta El Khabar opublikowała informacje, powołując się na „wiarygodne” źródła z kręgów władzy. Wskazała, że Zjednoczone Emiraty Arabskie dopuściły się „wrogich czynów” przeciwko Algierii, w szczególności dostarczając władzom Maroka program szpiegowski i podejmując próby przeciągnięcia krajów regionu Maghrebu w kierunku normalizacji z Izraelem w celu osłabienia Algierii. Gazeta opisała w swoim artykule Abu Zabi jako „źródło zamieszania”.

El Khabar napisał: „Urzędnicy Emiratów chcą za wszelką cenę i w jakikolwiek sposób narzucić obecność swojego kraju w regionie Sahelu”.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Algierii potępiło zamach stanu, wzywając do natychmiastowego zakończenia tego, co określiło jako “niedopuszczalny zamach na porządek konstytucyjny i poważne naruszenie wymogów praworządności”.

W oświadczeniu Ministerstwa Spraw Zagranicznych wskazano, że Algieria z wielkim niepokojem śledzi rozwój sytuacji w Republice Nigru i potwierdza swoje przestrzeganie podstawowych zasad kierujących działaniami zbiorowymi krajów afrykańskich w ramach Unii Afrykańskiej, w tym kategorycznego odrzucenie niekonstytucyjnych zmian rządów.

Algieria zwróciła uwagę na potrzebę podjęcia przez wszystkich działań na rzecz zachowania politycznej i instytucjonalnej stabilności Republiki Nigru, aby zagwarantować jej trwałość bezpieczeństwa. Według niej kraj ten stoi przed poważnymi wyzwaniami w wziązku z nadciagającym nad niego, wieloarkim kryzysem.

Polecamy również: Żydowski reżim przyspiesza holokaust Palestyńczyków

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!