Wiadomości

Czy w wigilię obowiązuje post? Kiedy trzeba iść do kościoła w święta?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Czy na wigilijnym stole mogą pojawić się mięsne potrawy? Czy jeśli uczestniczyło się w Pasterce, trzeba iść na Mszę 25 grudnia? Czy 26 grudnia jest obowiązek mszalny? Co roku wiele osób ma podobne dylematy.

Uroczysta kolacja wigilijna jest elementem pięknej tradycji, towarzyszącej rodzinnemu przeżywaniu świąt Bożego Narodzenia. Nazwa nawiązuje do liturgicznej wigilii – czyli czuwania w wieczór poprzedzający święto. Warto więc pamiętać, by ta wigilijna wieczerza nie była pozbawiona wspólnej modlitwy i odczytania fragmentu Ewangelii mówiącego o narodzeniu Zbawcy.

Prawo kanoniczne nie przewiduje postu 24 grudnia. Po drugim soborze watykańskim postne praktyki w Kościele zostały mocno złagodzone. W Polsce jednak sam prymas Stefan Wyszyński poprosił w imieniu polskich biskupów papieża Pawła VI, by można było zachować post jakościowy (wstrzemięźliwość od spożywania mięsa) w wigilię Bożego Narodzenia. Paweł VI zgodził się, uwzględniając wielowiekową tradycję.

W 2013 r. polscy biskupi przyjęli nowelizację Przykazań Kościelnych, ogłaszając rok później również ich wykładnię. Przykazanie IV nie przewiduje żadnego postu w Wigilię Bożego Narodzenia. Prawo więc postu nie wymaga. Biskupi i duszpasterze jednak gorąco zachęcają do kultywowania tej pradawnej polskiej tradycji bezmięsnej wigilijnej wieczerzy. Zachęca się też, by podczas Wigilii nie podawać alkoholu, o czym przypomniał niedawno bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.

Uroczystość Bożego Narodzenia ma aż trzy mszalne formularze przewidziane na różne części święta – noc, świt i dzień. Trzy Msze sięgają starożytnych tradycji betlejemskich i późniejszych rzymskich. Teksty tych trzech mszalnych formularzy akcentują różne tajemnice związane z celebrowaną uroczystością, wspólnie tworząc bogatą całość.

Jednak wyznaczony przez kościelne przykazanie obowiązek uczestnictwa we Mszy w święta spełniony zostanie, gdy uczestniczy się chociaż w jednej z tych Mszy, np. „Pasterce” celebrowanej tradycyjnie o północy, lub trochę wcześniej. Podobną sytuację mamy z Wigilią Paschalną.

Przypomnijmy, że prawo kanoniczne przewiduje spełnienie „obowiązku mszalnego”, gdy uczestniczy się w Eucharystii w sam dzień świąteczny lub wieczorem dnia poprzedniego (kan. 1248 § 1 KPK) – dowolny jest formularz mszalny, a nawet jej ryt (może być nie tylko rzymski, ale np. któryś ze wschodnich).

Msza w drugi świąteczny dzień – 26 grudnia, kiedy wspominamy męczeństwo św. Szczepana – nie jest już obowiązkowa, Kościół jednak gorąco zachęca do udziału w liturgii.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!