Felietony

Czy tragedia Polaków nie jest godna upamiętnienia?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Kiedy zamilkł huk armat w Europie w 1945 roku, na terenach południowo-wschodnich obszarów przyznanych Polsce wciąż trwały mordy polskiej ludności, dokonywane przez bandy UPA, które swoim bestialstwem wzbudzały przerażenie ówczesnych mieszkańców. Dwa lata później banderowcy dokonali mordu na generale Ludowego Wojska Polskiego Karolu Świerczewskim. Wydarzenie to doprowadziło do podjęcia decyzji o przeprowadzeniu akcji Wisła, mającej na celu oderwanie ukraińskich organizacji dokonujących mordów i grabieży od zaopatrzenia ze strony ukraińskiej ludności cywilnej.

Ludność ta została przesiedlona na tzw. ziemie odzyskane. Transport odbywał się przez stację kolejową w Oświęcimiu. Obecnie wydarzenie to zostało upamiętnione tablicą na dworcu PKP Oświęcim. Pomimo faktu, że takie wydarzenie rzeczywiście się zdarzyło, nie ma tam informacji, że decyzja podjęta przez komunistyczne władze związana była z terrorystyczną działalnością UPA. Samo miejsce dodatkowo powodować może wrażenie powiązania z tragedią tysięcy ludzi, którzy przez oświęcimski dworzec udawali się w czasie wojny na swoją ostatnią drogę do niemieckiego obozu koncentracyjnego.

Warto dodatkowo zaznaczyć, że przez polskie dworce swoją golgotę cierpień przeszli również cudownie ocaleli z ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na terenie województw południowo-wschodniej II Rzeczypospolitej Polacy. Pomimo, że udało im się uciec przed bestialstwem ubowców, w drodze do swoich nowych domów przeżywali tragedię głodu i poniewierki. Mimo tego, ówczesna tragedia tych ludzi nie została w żaden sposób upamiętniona na terenach polskich dworców, będących milczącymi świadkami tych wydarzeń. W momencie coraz większego rozwoju kultu banderyzmu na terenie naszego wschodniego sąsiada trzeba przypominać o losie naszych przodków. Czy idealnym pomysłem na to nie byłoby ścieżka tablic w języku polskim i angielskim, wzdłuż polskich dworców, przypominająca tą tragedię i przyczyny, dla których zostali wyrzuceni (…)  z odwiecznych swych siedzib?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!