Wiadomości

Czy to szczątki żołnierzy oddziału NSZ sierż. „Żbika”?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

18 i 20 lipca 2022 roku pracownicy Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN przeprowadzali prace poszukiwawczo-ekshumacyjne na cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Ich celem było odnalezienie szczątków żołnierzy podziemia niepodległościowego – partyzantów m.in. z oddziału NSZ sierż. Ludwika Byrskiego „Żbika”.

IPN poszukuje też członków innych organizacji konspiracyjnych, którzy zostali skazani na śmierć na mocy wyroków Wojskowego Sądu Rejonowego w Krakowie i straceni w więzieniu przy ul. Montelupich w latach 1946-1951.

Jak informuje IPN, podczas badań archeologicznych, zleconych przez Oddziałową Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Krakowie, ujawniono szczątki sześciu osób, z których część nosiła charakterystyczne ślady po postrzałach z broni palnej.

Przy szczątkach znajdowały się także pojedyncze przedmioty – fragmenty ubrań, guzik mogący pochodzić od bluzy mundurowej oraz połamany grzebień. Szczątki przekazane zostały do krakowskiego Zakładu Medycyny Sądowej w celu przeprowadzenia oględzin lekarskich i badań genetycznych.

Następny etap prac poszukiwawczo-ekshumacyjnych na cmentarzu Rakowickim zaplanowany jest na wrzesień 2022 r.

/IPN/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!