Wiadomości

Czy Putin otrzymał żelazne gwarancje od “niemieckich przyjaciół”?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Portal tysol.pl, powołując się na doniesienia ośrodka Eurointelligence, pisze, iż Niemcy chcąc zakończyć kryzys energetyczny mogły zaproponować Rosji nowy układ o dostawach gazu. Nasi sąsiedzi nie chcą rezygnować z modelu gospodarki, który jest zależny od tego paliwa.

W ocenie analityków z tego ośrodka Rosjanie działają w przemyślany sposób wykorzystując pozycję monopolisty. Tymczasem Europa nie ma zbyt wiele możliwości wyjścia z tej sytuacji. Rosjanie mogą więc dyktować warunki, chociażby podnosząc ceny.

– To rzadka sytuacja, w której monopolista ma powód, by podnosić cenę surowca praktycznie w nieskończoność – przekazano. Eurointelligence zastanawia się, czy Niemcy byłyby w stanie obiecać Rosjanom podpisanie nowej umowy, po to, by utrzymać dostawy przez Nord Stream 1.

Gdyby taki układ wszedłby w życie to z pewnością byłby trzymany w tajemnicy. Taka decyzja mogłaby przyczynić się do zakończenia kryzysu koalicyjnego w Niemczech. – Jeśli gaz cudownie wróci do Nord Stream 1 po przerwie technicznej, będzie jasne, że Putin otrzymał żelazne gwarancje od niemieckich przyjaciół – napisano w Eurointelligence.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!