Polska Wiadomości

Czy czeka nas powrót do handlu w niedzielę?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak informuje portal nczas.com uchwała Sądu Najwyższego wprowadza nową furtkę do obejścia zakazu handlu w niedziele. Sklep może być otwarty, jeśli głównym źródłem jego zarobków jest sprzedaż np. prasy.

Sprawa trafiła do SN przez właścicielkę jednego z punktów handlowych w Giżycku. Wcześniej dostała ona karę grzywny za to, że handlowała w niedzielę. Złożyła skargę na tę decyzję.

Sąd Najwyższy zajął się interpretacją przepisu dotyczącego wyjątków od zakazu handlu. Okazuje się, że jest możliwość otwarcia sklepu w niedzielę, jeśli handluje się w nich biletami komunikacji miejskiej, prasą lub kuponami gier. Sprzedaż jednego z tych asortymentów musi stanowić większość zysku. Wówczas sklep w niedzielę może być legalnie otwarty.

Od nowego roku wejdą kolejne ograniczenia dotyczące zakazu handlu w niedzielę. Sklepy będą mogły być otwarte jedynie w ostatnią niedzielę miesiąca. Natomiast od 2020 r. – zakaz nie będzie obowiązywać jedynie w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia każdego kolejnego roku kalendarzowego, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę poprzedzającą Wielkanoc.

Za złamanie zakazu grozi grzywna od 1 tys. do 100 tys. zł.

A jak wy sądzicie?  Czy zakaz handlu w niedziele to dobry pomysł?

Źródło: nczas.com

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!