Wiadomości

Czterech oficerów odbierze 2 maja nominacje generalskie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP Andrzej Duda, na podstawie art. 134 ust. 5 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, na wniosek ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, mianował czterech oficerów Wojska Polskiego na pierwszy stopień generalski. Akty mianowania zostaną wręczone przez Prezydenta RP podczas obchodów Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 2 maja br. – czytamy na stronie internetowej Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

***

Na stopień generała brygady mianowani zostali:

płk Adam Marczak – dowódca 25 Brygady Kawalerii Powietrznej,
płk pil. Ireneusz Nowak – dowódca 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego,
płk Zbigniew Powęska – szef Sztabu Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych,
płk Jan Wojno – dowódca 1 Brygady Pancernej.

Płk pil. Ireneusz Nowak od sierpnia 2018 r. dowodzi 2 Skrzydłem Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu. To jednostka, której podlegają obie polskie bazy, których wyposażeniem są samoloty wielozadaniowe F-16. Płk Nowak w październiku 2018 r. przekroczył liczbę 2000 godzin w powietrzu na F-16. Jego łączny nalot na wojskowych samolotach odrzutowych to ponad 2600 godzin. Z programem wdrożenia samolotów F-16 do Sił Powietrznych jest związany od 2004 r., w latach 2005-07 przeszedł przeszkolenie w USA. Dziś ma uprawnienia instruktora na F-16 włącznie z lotami użyciem gogli noktowizyjnych. Ukończył także kurs w ramach Tactical Leadership Programme i wykonywał loty w charakterze dowódcy misji (Mission Commander) w międzynarodowych ugrupowaniach lotniczych.

Płk Nowak od stycznia 2014 r. do maja 2016 r. dowodził 32 Bazą Lotnictwa Taktycznego w Łasku koło Łodzi. Ma na koncie służbę w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych (m.in. w grupie organizacyjnej tej instytucji) i Dowództwie Sił Powietrznych. Służył także 10 eskadrze lotnictwa taktycznego w Łasku, 3 Korpusie Obrony Powietrznej we Wrocławiu i 11 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego w tym samym mieście. Przeszedł przez wszystkie możliwe stanowiska w jednostce lotniczej.

Płk Adam Marczak od lipca 2017 r. jest dowódcą 25 Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim. Przez większość służby był związany z 6 Brygadą Powietrznodesantową w Krakowie, m.in. jako zastępca dowódcy i szef sztabu batalionu, szef sekcji rozpoznawczej i tłumacz. Od 2011 r. służył w krakowskim Dowództwie Wojsk Specjalnych i Dowództwie Komponentu Wojsk Specjalnych (instytucja w tym okresie kilka razy zmieniała nazwę). Był tam szefem wydziału i szefem oddziału.

Dwa razy służył na misji w Afganistanie – jako zastępca dowódcy zgrupowania bojowego (2009 r.) i jako szef sztabu kontyngentu (2015-17). W latach 2005-06 uczestniczył w misji w Bośni i Hercegowinie, gdzie był szefem sztabu batalionu i zastępcą szefa sztabu kwatery głównej wielonarodowych sił zadaniowych.

Ppłk Zbigniew Powęska od kwietnia 2016 r. jest zastępcą szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych i szefem sztabu tej instytucji Inspektorat w grudniu 2018 r., w ramach zmian w systemie kierowania i dowodzenia został podporządkowany bezpośrednio szefowi Sztabu Generalnego WP.

Płk Powęska zaczynał służbę w wojskach zmechanizowanych, a następnie przeszedł do żandarmerii. Z szeroko rozumianą logistyką jest związany od kwietnia 2015 r., kiedy objął obowiązki dyrektora Wojskowego Centrum Normalizacji, Jakości i Kodyfikacji w Warszawie.

W Żandarmerii Wojskowej Powęska m.in. dowodził Oddziałem Specjalnym ŻW w Mińsku Mazowieckim (w latach 2005-07) oraz był szefem sztabu i zastępcą komendanta głównego ŻW (2007-11). Służył także na kolejnych stanowiskach w Komendzie Głównej ŻW i Mazowieckim Oddziale tej formacji.

Płk Jan Wojno ukończył Wyższą Szkołę Oficerską w 1993 roku. Pierwsze stanowisko służbowe, dowódcy plutonu, objął w 2 Pułku Zmechanizowanym. W latach 1994 – 2001 służbę pełnił w 18 Brygadzie Zmechanizowanej na stanowiskach dowódcy plutonu czołgów i dowódcy kompanii czołgów.

Kolejne dwa lata był słuchaczem Akademii Obrony Narodowej. W 2003 roku po ukończeniu studiów w AON objął obowiązki młodszego specjalisty wydziału operacyjnego w strukturach Pomorskiego Okręgu Wojskowego. W 2004 roku został wyznaczony na stanowisko zastępcy dowódcy batalionu w 15 Giżyckiej Brygadzie Zmechanizowanej. W latach 2006 – 2012 pełnił obowiązki na stanowisku dowódcy batalionu czołgów. Na przełomie 2011/2012 roku był uczestnikiem misji w ramach X Zmiany PKW w Islamskiej Republice Afganistanu. W latach 2012 – 2015 roku płk Jan Wojno służbę pełnił na stanowisku szefa szkolenia brygady w 15 GBZ, po czym został wyznaczony na stanowisko Szefa Oddziału Systemu Funkcjonalnego Szkolenia w Zarządzie Planowania Użycia Sił Zbrojnych i Szkolenia w Sztabie Generalnym.

/.bbn.gov.pl, defence24.pl, 1bpanc.wp.mil.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!