Wiadomości

Czołgi od sojuszników z NATO trafią na Ukrainę „w ciągu dni, a nie tygodni”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Stany Zjednoczone pomogą w niedalekiej przyszłości ułatwić transfer czołgów od sojuszników z NATO na Ukrainę – donosi portal Цензор.НЕТ, powołując się na informację dziennikarza CNN.

„Oczekuje się, że Stany Zjednoczone pomogą w transferze czołgów od sojuszników z NATO na Ukrainę, twierdzą wysocy rangą urzędnicy USA. Podobno będą to czołgi T-72 z czasów sowieckich, w eksploatacji których ukraińscy żołnierze mają doświadczenie. Zostaną one dostarczone w ciągu dni, a nie tygodni” – czytamy w komunikacie.

Decyzja o pośredniczeniu w przekazywaniu czołgów produkcji sowieckiej, które mogą być używane przez wojska ukraińskie, została podjęta na prośbę prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego – poinformował urzędnik Białego Domu. Po raz pierwszy od wybuchu wojny Stany Zjednoczone będą pomagać w przekazywaniu czołgów.

Czołgi produkcji sowieckiej znajdują się dziś na wyposażeniu armii państw NATO, które uprzednio należały do Układu Warszawskiego. W gronie tych państw jest także Polska. Czy więc chodzi także o
nasze czołgi? Premier Morawiecki unika jednoznacznych deklaracji w tym temacie. Dopytywany przez dziennikarzy podkreśla, że sprawa jest wyjątkowo “delikatna”.

– My oczywiście jesteśmy w bliskim kontakcie ze stroną amerykańską i przekazujemy bardzo różne rodzaje broni, broni przede wszystkim defensywnej. W kontekście naszej pomocy, pomocy wojskowej, pomocy w obronie ich domów, ich terytoriów, jesteśmy bardzo, bardzo aktywni– poinformował szef rządu.

– Co do szczegółów tej pomocy to jesteśmy oczywiście w stałym kontakcie z naszymi partnerami amerykańskimi, ale ponieważ są to sprawy bardzo delikatne, związane z pomocą wojskową, to szczegółów nie będę ujawniał – podkreślił premier Morawiecki.

Czytaj też:

Stany Zjednoczone podejmą wraz z sojusznikami działania, by przekazać Ukrainie sowieckie czołgi

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!