Wiadomości

Czy Polska przekaże czołgi Ukrainie? Głos w tej sprawie zabrał premier Morawiecki

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak już informowaliśmy, administracja prezydenta USA Joe Bidena będzie współpracować z sojusznikami, aby przekazać Ukrainie czołgi produkcji sowieckiej w celu wzmocnienia ukraińskiej obrony na Donbasie. Czy chodzi także o czołgi będące na wyposażeniu Sił Zbrojnych RP? O tę sprawę został zapytany premier Mateusz Morawiecki.

Decyzja o pośredniczeniu w przekazywaniu czołgów produkcji sowieckiej, które mogą być używane przez wojska ukraińskie, została podjęta na prośbę prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego – poinformował urzędnik Białego Domu. Po raz pierwszy od wybuchu wojny Stany Zjednoczone będą pomagać w przekazywaniu czołgów.

Stany Zjednoczone podejmą wraz z sojusznikami działania, by przekazać Ukrainie sowieckie czołgi

Czołgi produkcji sowieckiej znajdują się dziś na wyposażeniu armii państw NATO, które uprzednio należały do Układu Warszawskiego. W gronie tych państw jest także Polska. Czy więc chodzi także o
nasze czołgi? Premier Morawiecki unika jednoznacznych deklaracji w tym temacie. Dopytywany przez dziennikarzy podkreśla, że sprawa jest wyjątkowo “delikatna”.

– My oczywiście jesteśmy w bliskim kontakcie ze stroną amerykańską i przekazujemy bardzo różne rodzaje broni, broni przede wszystkim defensywnej. W kontekście naszej pomocy, pomocy wojskowej, pomocy w obronie ich domów, ich terytoriów, jesteśmy bardzo, bardzo aktywni– poinformował szef rządu.

– Co do szczegółów tej pomocy to jesteśmy oczywiście w stałym kontakcie z naszymi partnerami amerykańskimi, ale ponieważ są to sprawy bardzo delikatne, związane z pomocą wojskową, to szczegółów nie będę ujawniał – podkreślił premier Morawiecki.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!