Wiadomości

Czesi skutecznie zakłócili bluźnierczy spektakl w reżyserii Frljicia, interweniowała policja

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Czesi mają w Polsce opinię spolegliwych, a tu proszę… Wystawiony w teatrze Husa na provazku w Brnie spektakl „Nasza przemoc, wasza przemoc” została w sobotę zakłócona przez protestujących. Policjanci wyprowadzili część przeciwników spektaklu; druga grupa gwizdami starała się zakłócić zakończenie przedstawienia.

„Nasza przemoc, wasza przemoc” jest tym samym przestawieniem teatralnym, które wzbudzało kontrowersje w Polsce, gdy tę „sztukę” Chorwata Olivera Frljicia wystawiano jesienią 2016 roku na Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy. W spektaklu Chrystus schodzi z krzyża, by… zgwałcić muzułmankę.

Po rozpoczęciu sobotniego przedstawienia w Brnie na scenę wtargnęła prawie trzydziestoosobowa grupa z ruchu Przyzwoici Ludzie. Jej członkowie utworzyli na scenie łańcuch i przeszkadzali aktorom w kontynuowaniu spektaklu — opisała sytuację agencja CTK.

Gwizdali na piszczałkach. Z kolei część widowni, której najwyraźniej odpowiada tego rodzaju przepełniony nienawiścią do chrześcijan przekaz, wspierała aktorów okrzykami „Przyzwoici Ludzie – idźcie do domu”.

– Na scenę weszliśmy po jakichś dziesięciu minutach, bo chcieliśmy wytrzymać i zobaczyć, o czym jest ta sztuka. Od dziesiątej minuty był to bałagan, perwersja, więc weszliśmy na scenę — powiedział CTK szef ruchu Zdenek Pernica, który jest trzykrotnym mistrzem Czech w kick-boxingu i kieruje agencją ochrony.

Według ministerstwa spraw wewnętrznych Przyzwoici Ludzie to organizacja ekstremistyczna.

Wezwany został oddział negocjacyjny policji i w efekcie protestujący opuścili scenę, a aktorzy mogli kontynuować przedstawienie.

– Wezwało nas kierownictwo teatru i służba porządkowa. Otrzymaliśmy informację, że wewnątrz jest grupa widzów, która nie respektuje przepisów, a ochrona nie jest w stanie sobie z tym poradzić — powiedział CTK rzecznik policji Pavel Szvab.

Zapowiedział, że tożsamość osób, które naruszały porządek w teatrze, zostanie przekazana organom administracyjnym.

– Później będziemy analizować zapisy wideo i sprawdzać, czy nie doszło do naruszenia jakichś przepisów — dodał.

Po wyjściu z teatru Przyzwoitych Ludzi zostali tam aktywiści chrześcijańscy, którzy głośno modlili się, gdy na scenie pojawiali się nadzy aktorzy, a podczas sceny kulminacyjnej krzyczeli „Nie obrażajcie Pana Chrystusa” – opisuje zdarzenie CTK. Ochrona wyprowadziła z teatru 15 osób.

– Musimy się nauczyć walczyć za naszą wiarę i naszego Boga, bo jeżeli ktoś w ten sposób go obraża i pokazuje, że nasz Bóg kogoś gwałci, to jest to bluźnierstwo najwyższej miary — powiedziała przedstawicielka grupy chrześcijańskich działaczy Iva Spytkova.

Przed gmachem teatru protestowano jeszcze przed rozpoczęciem przedstawienia, a policjanci w obawie przed ewentualnym zaognieniem sytuacji wyprowadzili widzów z gmachu inną drogą, a nie przez główne wyjście.

Sztuka „Nasza przemoc, wasza przemoc” została pokazana w ramach trwającego w Brnie festiwalu Świat teatru.

– Jej finałem jest scena, w której aktor mający na głowie cierniową koronę schodzi z krzyża zbudowanego z beczek po benzynie i półnagi kładzie się na leżącej na brzuchu kobiecie — napisała CTK.

Ta scena jeszcze przed sobotnim spektaklem wywoływała sprzeciw Kościoła katolickiego, niektórych środowisk politycznych oraz wielu obywateli.

Według czeskiej agencji Frljić należy do uznanych reżyserów europejskich, a jego inscenizacje często prowokują szeroką debatę publiczną lub kończą się skandalami. Tematem jego sztuk są między innymi stosunki Zachodu z krajami Bliskiego Wschodu.

Festiwal Świat teatru w Brnie potrwa do 30 maja.

/wpolityce.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!