Wiadomości

Czechy dostarczyły Ukrainie haubice Dana i systemy rakietowe RM-70

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W ostatnich tygodniach, oprócz czołgów i bojowych wozów piechoty, Czechy wysłały na Ukrainę także samobieżne haubice Dana i wieloprowadnicowe systemy rakietowe RM-70, produkcji czechosłowackiej.

Liczba haubic nie jest znana, ale zaznaczono, że są one już na Ukrainie. Jeśli chodzi o wieloprowadnicowe systemy rakietowe, x mowa jest o co najmniej 20 sztukach.

„Systemy RM-70 “Grad” to czechosłowacki system rakietowy zbudowany na podwoziu Tatra. W przeciwieństwie do wersji radzieckiej ma nie tylko 40 pocisków, ale może oddać drugą salwę” – powiedział analityk wojskowy Łukasz Wizingr.

Według niego jest to kluczowa broń armii ukraińskiej, która może podtrzymać opór armii ukraińskiej na wschodzie kraju, na którym skupia się teraz cała uwaga.

„Ważne i słuszne jest to, że Ukraina otrzymała ciężką artylerię, bo jest potrzebna do walki na Donbasie. Dzięki rakietom przeciwlotniczym Ukrainie udało się w ostatnich tygodniach powstrzymać ofensywę Rosji. Ale jeśli Ukraina chce wygrać na Donbasie, to będzie to zupełnie inna bitwa, potrzebna jest ciężka broń ofensywna, Czołgi, bojowe wozy piechoty i artyleria, którą otrzymuje od nas” – powiedział Wisinger.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!