Wiadomości

Zacharowa: Szwecja i Finlandia powinny być świadome konsekwencji przystąpienia do NATO

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa powiedziała, że ​​Szwecja i Finlandia powinny być świadome konsekwencji dla stosunków z Rosją, jeśli przystąpią do NATO.

Zacharowa stwierdziła, że w ostatnich latach miała miejsce celowa kampania „sił zewnętrznych” mająca na celu „zaangażowanie” Szwecji i Finlandii w blok północnoatlantycki. Zaznaczyła ona, że ​​jeśli Szwecja przystąpi, Finlandia i Finlandia staną się nową granicą w konfrontacji NATO z Rosją, a „negatywne konsekwencje dla pokoju i stabilności w północnej Europie są oczywiste”.

„Oczywiście wybór należy do władz szwedzkich i fińskich. Ale muszą też zrozumieć konsekwencje takiego kroku dla naszych stosunków dwustronnych i ogólnie dla europejskiej architektury bezpieczeństwa, która znajduje się obecnie w kryzysie” – powiedziała rzeczniczka Ministerstwo Rosji.

Rozpoczęcie przez Putina wojny na pełną skalę z Ukrainą doprowadziło do gwałtownego wzrostu poparcia dla członkostwa w NATO w Szwecji i Finlandii oraz skłoniło polityków do dyskusji na temat potencjalnej akcesji. Według fińskiej premier Sanny Marin, Finlandia liczy na zakończenie dyskusji na temat potencjalnego wniosku o członkostwo w NATO do połowy lata. Z kolei Szwecja musi do końca maja zakończyć analizę swojej polityki bezpieczeństwa.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!