Wiadomości

Czarnek: Zakładamy, że już od 19 kwietnia będzie możliwy powrót do przedszkoli

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

“Zakładamy, że już od 19 kwietnia będzie możliwy powrót do przedszkoli. Kluczowe będą dane ze środy i czwartku” – mówił w Porannej rozmowie w RMF FM minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. “Jeśli potwierdzą tendencję spadkową, to począwszy od poniedziałku jest wielka szansa, żebyśmy wracali do przedszkoli, w kolejnym tygodniu do klas I-III i do kolejnych klas szkół podstawowych, a następnie w maju do szkół ponadpodstawowych, tak żeby w maju już wszyscy byli w systemie stacjonarnym” – zapewniał gość Roberta Mazurka. Pytany o nauczanie hybrydowe, Czarnek podkreślał, że to propozycja alternatywna. “Żeby w szkole było do 50 proc. uczniów, szkoły są na to przygotowane. To nie jest przesądzone, to jeden ze scenariuszy” – dodał.

– Nie ma najmniejszych powodów, żeby przesuwać matury, ruszają 4 maja – zadeklarował Przemysław Czarnek. – Są warunki do tego, żeby maturę i egzamin ósmoklasistów przeprowadzić w terminie, zgodnie z tym, co jest zaplanowane – stwierdził minister edukacji i nauki.

Gość Roberta Mazurka mówił, że tegoroczne egzaminy będą nieco łatwiejsze.

– Przewidujemy również pewne ograniczenia za rok, w tym tygodniu będzie decyzja w tym zakresie, na podstawie uzgodnień z ekspertami. Wiemy, że uczniowie klas VII i przedmaturalnych też są w ciężkim położeniu. O nich też myślimy, jak dopasować wymagania za rok – zapewnił.

Szkoła nie jest od tego, żeby zmieniać płeć kogokolwiek, od tego są pewne procedury – tak Czarnek skomentował sprawę wpisu Krystyny Pawłowicz. Sędzia TK napisała na Twitterze, że w jednej ze szkół 10-letni uczeń nazywany jest żeńskim imieniem na prośbę dziecka i jego rodziców. Później Pawłowicz wpis usunęła i przeprosiła dziecko.

– Szkoła nie jest od tego, żeby podejmować decyzje, kto jak się nazywa na podstawie decyzji dyrektora albo uchwały Rady Pedagogicznej. To jest bardzo ciężka sytuacja, trzeba działać zgodnie z prawem – stwierdził w rozmowie z Robertem Mazurkiem minister edukacji i nauki. Szkoła ma przestrzegać prawa – to, że ktoś chce się nazywać dzisiaj Agnieszka, jutro Krzysztof, to nie jest kwestia zmiany płci, procesu wychowawczego, to kwestia pewnej rewolucji kulturowej i seksualnej, którą widzimy na polskich ulicach. Nie mówię, że taką sytuację mieliśmy w tej szkole, o której pan redaktor mówi – mówił Czarnek. Tu trzeba podchodzić bardzo indywidualnie do tych sytuacji i przestrzegać prawa. Właśnie w tym zakresie trwa kontrola kuratora oświaty (w tej szkole – przyp. red.) – dodał minister. Krzysztof Kowalski jest Krzysztofem Kowalskim – tymi słowami spuentował swoją wypowiedź.

– Projekt dotyczący Narodowej Akademii Kopernikańskiej, jak i projekt dotyczący reformy PAN są analizowane w naszym ministerstwie. Będą gotowe na jesieni tego roku – powiedział Czarnek.

Gość Roberta Mazurka przyznał, że traci zaufanie do prezesa Polskiej Akademii Nauk.

– Pan prezes nie jest od tego, by rozsiewać plotki o likwidacji PAN-u, tylko od tego, by zarządzać (…) Nie wierzę w to, co mówi pan prezes, że chcę zlikwidować Polską Akademię Nauk, chyba że on sam (tego chce – przyp. red.). To jest powód, dla którego utrata zaufania jest oczywista – dodał. Czarnek zapewnił, że projekt ten będzie poddany konsultacjom ze światem akademickim. Jeśli pan prezes Duszyński tego nie rozumie, to nie powinien być prezesem PAN – uważa gość RMF FM.

/rmf24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!