Felietony

Czaple online – oglądaj wykluwanie się piskląt

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Pierwsze pisklęta zaczęły się wykluwać w czaplej kolonii na terenie Nadleśnictwa Giżycko (RDLP w Białymstoku), którą dzięki kamerze zainstalowanej przez leśników możemy obserwować online.

Jak mówi Sławomir Kowalczyk z Nadleśnictwa Giżycko, opiekujący się projektem, w czaplińcu ptaki zasiedliły około 60 gniazd. Co ciekawe w większości z nich zamieszkały czaple białe, nieliczne w naszym kraju. Pozostałe zasiedliły dużo liczniejsze czaple siwe.

Pod koniec marca rozpoczął się okres lęgowy ptaków. Nie przebiega on równo. Pierwsze pisklęta wykluły się u czapli siwych. Na młode białych czapli trzeba będzie poczekać. Zazwyczaj w gniazdach czapli siwych jest od 1 do 6 jaj, natomiast u białych mniej, bo do 3 jaj. Jaja mają błękitną skorupę.

Młode po wykluciu pokryte są ciemnoszarym puchem i są zdane na wyłączną opiekę swych rodziców, którzy troszczą się o nie po partnersku. Gdy matka siedzi w gnieździe, ojciec poluje na ryby i przynosi je pisklętom, wcześniej rozdrabniając pokarm. Gdy ojciec pielęgnuje młode, matka rusza na rybne łowy.

Obserwowanie czapli jest niezwykle wciągające. Można obserwować rywalizację o gniazda, urządzanie gniazd, lęgi i niezwykłe, pełne troski rodzicielstwo czapli. Zadziwiające są też nocne obserwacje, gdy czaple białe z uwagi na swoje jasne upierzenie wyglądają jak nocne duchy.

– Czaple rywalizują o pokarm z rybakami i wędkarzami. Chcemy przekonać, że są pięknymi ptakami, które zasługują na naszą sympatię. Są wspaniałymi rodzicami, którzy czule opiekują się młodymi i warto im pozwolić na złowienie jednej albo dwóch ryb – mówi Sławomir Kowalczyk.

Na stronie projektu na Facebooku leśnicy zamieszczają też scenki, których bohaterami są sąsiedzi czapli. To bocian biały Wojtek, gęś zbożowa, biegające po łące zające i to wszystko na tle wschodów czy zachodów słońca.

Transmisję online Lasów Państwowych z kolonii czapli zlokalizowanej na Mazurach w Nadleśnictwie Giżycko w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku można oglądać na stronie internetowej https://gizycko.bialystok.lasy.gov.pl/czapleonline.

Dzięki innym kamerom zainstalowanym przez Lasy Państwowe można patrzeć na żubryrybołowybociany czarne czy jelenie.

Czapla jest popularnym ptakiem, występuje nad akwenami, żywi się rybami, ale nie pogardzi myszą, królikiem czy innym ptakiem. Jej znakiem rozpoznawczym jest wygięta szyja, która pozostaje taka także w czasie lotu. Od dzioba przez oczy przebiega czarne pasmo, które przedłuża się w długie czarne piórko.

/lasy.gov.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!