Wiadomości

Cyberatak antyszczepionkowców na Naczelną Radę Lekarską

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja poinformował, że on osobiście i rada padli ofiarą ataków hakerskich. Matyja w liście opublikowanym w poniedziałek na tweeterowym profilu Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie zaznaczył, że zwrócił się o wyjaśnienie tej sprawy do organów ścigania.

– Padliśmy ofiarą memów i hejtu, a także ataku hakerskiego na system informatyczny NIL. Z mojej skrzynki mailowej wysłano w ciągu ostatnich 24 godzin ponad 20 tys. maili o różnej treści – napisał prezes NRL w liście do lekarzy.

Andrzej Matyja podkreślił w piśmie, że „Naczelna Izba Lekarska wraz z Okręgowymi Izbami Lekarskimi zaangażowała się w ostatnich dniach nie tylko w promocję szczepień ochronnych, ale także w walkę przeciwko tzw. ustawie »antyszczepionkowej«”.

Ocenił, że „zaangażowanie to spowodowało zmasowany, bezprecedensowy atak środowisk antyszczepionkowych, skierowany przeciwko Naczelnej Izbie Lekarskiej oraz przeciwko osobom szczególnie zaangażowanym w tę walkę”. Wskazał, że celem ataku padł on sam oraz prezes ORL [Okręgowej Rady Lekarskiej] w Warszawie dr Łukasz Jankowski.

Według prezesa NRL „takie bezprawne ataki, wymierzone w samorząd lekarski oraz jego przedstawicieli, świadczą o zaniepokojeniu i obawie wobec skuteczności naszych działań” [dotyczących utrzymania obowiązku szczepień – dop. red.].

– Będziemy w dalszym ciągu prowadzić merytoryczną kampanię w sprawie szczepień ochronnych, będziemy, jako samorząd, zabierać głos zawsze wtedy, kiedy w grę wchodzić będzie zdrowie (i życie) naszych pacjentów, a zwłaszcza dzieci – zapewnił.

Rzecznik prasowa Okręgowej Izby Lekarskiej Maria Kłosińska podkreśliła, że osoby i środowiska, które stoją za atakiem hakerskim, nie są znane. – Zauważamy jednak korelację między naszym zaangażowaniem na rzecz utrzymania obowiązku szczepień a atakami hakerskimi – powiedziała Kłosińska.

Do ataków doszło w ubiegły piątek wieczorem. Tego też dnia okręgowe rady lekarskie podczas konwentu w Gnieźnie krytycznie odniosły się do „obecnych w przestrzeni publicznej działań negujących potrzebę i bezpieczeństwo szczepień ochronnych”. Konwent Prezesów Okręgowych Rad Lekarskich i Okręgowych Izb Lekarskich podkreślił, że izby będą „wspierać każdy projekt obywatelski promujący ideę szczepień, w tym projekt obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej »Szczepimy – bo myślimy« poprzez zbieranie podpisów”.

Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu zakładającego wprowadzenie dobrowolności szczepień odbyło się w ubiegłym tygodniu. Sejmowa większość skierowała go do komisji zdrowia oraz polityki społecznej i rodziny. Rząd i minister zdrowia Łukasz Szumowski wyrazili negatywną opinię wobec znoszącego obowiązek szczepień ochronnych projektu nowelizacji.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!