Wiadomości

Ćwiczenia wojskowe dla zwykłych obywateli? Większość Polaków jest na „tak”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Ministerstwo Obrony Narodowej przekazało, że w 2023 r. wezwanie do wojska może otrzymać rekordowa liczba obywateli. Jak się okazuje, ponad połowa Polaków uważa, że w obliczu zagrożenia rosyjską inwazją szkolenia obronne są wskazane.

W sumie wezwanie może dostać 200 tys. żołnierzy rezerwy, o ile nie skończyli 55 lat lub nie pełnią jakiejś ważnej funkcji. W projekcie rozporządzenia ministerstwa obrony napisano, iż „w 2023 r. przewiduje się powołanie do 200 tys. osób na ćwiczenia, w tym m.in. żołnierzy WOT i dobrowolnej służby zasadniczej oraz aktywnej rezerwy, a także do 17.128 osób do służby zawodowej”.

Teraz United Surveys na zlecenie Wirtualnej Polski wykonała badanie, w którym zapytała Polaków, czy należy przeprowadzać i powoływać na ćwiczenia wojskowe zwykłych obywateli, którzy przeszli kwalifikację wojskową i mają kategorię „A”. Pozytywnie na to pytanie odpowiedziała ponad połowa pytanych: w tym 24,9 proc. wskazało „zdecydowanie tak”, a 29,9 proc. „raczej tak”. „Raczej nie” wskazało 21,7 proc. pytanych, a 14,1 proc. „zdecydowanie nie”. Co ważne, tylko 9,4 proc. odpowiedziało „nie wiem”.

/TVP Ino/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!