Wiadomości

Co z “lex TVN” zrobi prezydent Andrzej Duda?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Andrzej Duda ma 21 dni na decyzję w sprawie nowelizacji ustawy medialnej. Jak donosi “Rz” prezydent nie zamierza śpieszyć się z podjęciem decyzji.

W piątek 17 grudnia ustawa została bez zapowiedzi poddana pod głosowanie w Sejmie. Posłowie odrzucili senackie weto do projektu. W głosowaniu wzięło udział 452 posłów. Za było 229 posłów – klubu Zjednoczonej Prawicy, koła Kukiz’15 oraz 1 niezależny. Przeciw opowiedziało się 212, a 11 – w tym 10 z Konfederacji – wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa czeka tylko na podpis prezydenta. Jak informuje “Rzeczpospolita” w PiS nie ma pewności, co do tego, jaką decyzję wobec “lex TVN” podejmie prezydent.

Andrzej Duda ma 21 dni na decyzję w sprawie nowelizacji ustawy medialnej. Jak donosi “Rz” prezydent nie zamierza śpieszyć się z podjęciem decyzji. Z kolei w PiS istnieją poważne obawy co do tego, jaką decyzję podejmie prezydent.

“Nie mamy żadnych sygnałów w tej sprawie” – przyznaje w rozmowie z gazetą ważny polityk PiS.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że “lex TVN” trafi do Trybunału Konstytucyjnego. W ustawie znajduje się bowiem zapis mówiący o tym, że władze mediów publicznych będzie powoływać nie Rada Mediów Narodowych, ale Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Członków KRRiT mają z kolei powoływać posłowie, ale za zgodną kontrolowanego przez opozycję Senatu. Tę zmianę wprowadzono za sprawą przyjętej poprawki złożonej przez Konfederację.

“Ta ostatnia zmiana może być niezgodna z konstytucją” – mówi polityk PiS.

Sam prezydent podczas piątkowej rozmowy z dziennikarzami stwierdził, że “dokładnie zbada” “lex TVN”.

“Proszę pamiętać o tym, że prezydent konstytucyjnie ma tutaj różne możliwości. Może każdą ustawę podpisać, to jest prerogatywa prezydencka, może każdą ustawę skierować do rozpoznania w Sejmie, co się nazywa wetem prezydenckim i może także ustawę skierować do TK, jeżeli będzie miał wątpliwości co do zgodności jej postanowień z Konstytucją” – mówił dalej.

“Więc tych możliwości jest kilka i z tego punktu widzenia, bardzo dokładnie, tę propozycję legislacyjną, którą uchwalił parlament, zbadam” – podkreślił.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!