Wiadomości

Wiceszef MSWiA o budowie zapory na granicy z Białorusią

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– W tej chwili dopinane są ostatnie elementy umów z wykonawcami. Po ich podpisaniu, a myślę, że nastąpi to lada dzień, firmy przystąpią do realizacji zadań. Jeśli nie w tym roku, to myślę, że tuż na początku następnego łopaty zostaną wbite w ziemię – mówił w Programie 1 Polskiego Radia Maciej Wąsik, wiceszef MSWiA.

Na początku listopada szef MSWiA Mariusz Kamiński zaprezentował projekt zapory, która powstanie wzdłuż granicy z Białorusią. Zostanie ona zbudowana na długości 180 km. Na granicy staną pięciometrowe stalowe słupy zwieńczone półmetrowym zwojem z drutu kolczastego – łącznie zapora będzie miała 5,5 metra wysokości. Wzdłuż granicy zamontowane będą czujniki ruchu oraz kamery dzienne i nocne. O tym, na jakim etapie są obecnie prace nad inwestycją, mówił na antenie radiowej Jedynki wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. A kiedy ruszy budowa?

– W tej chwili zostały rozstrzygnięte postępowania na wybór wykonawców. Zaporę będą budowały dwie firmy: Budimex i Unibep – dwie duże polskie firmy budowlane – przekazał. Jak podkreślił, “w tej chwili dopinane są ostatnie elementy umów”. – Po ich podpisaniu, a myślę, że nastąpi to lada dzień, firmy przystąpią do realizacji zadań – dodał.

Wiceszef MSWiA wskazał na możliwy termin rozpoczęcia prac. – Jeśli nie w tym roku, to myślę, że tuż na początku następnego łopaty zostaną wbite w ziemię – powiedział.

Pytany o przewidywany termin zakończenia budowy zapory, odpowiedział, że resort nie przewiduje, by “termin realizacji – pierwsza połowa przyszłego roku – był w jakikolwiek sposób zagrożony”. – Szybkie tempo pracy jest możliwe do utrzymania. Warunkiem realizacji tego zadania było to, by firmy pracowały w sposób ciągły i szybki – podkreślił.

– Prace będą prowadzone 24 godziny na dobę. Takiej aktywności oczekujemy od naszych wykonawców – zaznaczył.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!