Wiadomości

Co najmniej ośmiu nigeryjskich żołnierzy zabitych w ataku dżihadystów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Co najmniej ośmiu nigeryjskich żołnierzy zginęło, a kilku innych zaginęło w piątek, gdy zostali zaatakowani przez dżihadystów z ISIS w północno-wschodnim stanie Borno – poinformowały AFP dwa źródła wojskowe.

Jak podają źródła, konwój wojskowy znalazł się pod ostrzałem rakietowym bojowników z Prowincji Zachodnioafrykańskiej Państwa Islamskiego (ISWAP), gdy przemieszczał się między miastami Dikwa i Marte w regionie jeziora Czad. Ośmiu innych żołnierzy i milicjant walczący z dżihadystami zostało rannych w ataku, powiedział oficer wojskowy.

Według drugiego źródła wojskowego, które nie miało upoważnienia do mówienia o incydencie i poprosiło o zachowanie anonimowości, dżihadyści zabrali dwa pojazdy wojskowe i spalili trzy inne.

Był to drugi głośny atak w ciągu niecałych dwóch tygodni ze strony dżihadystów ISWAP, którzy prowadzą 12-letnią islamską rebelię w północno-wschodniej Nigerii.

ISWAP konsoliduje terytorium w rejonie jeziora Czad od czasu, gdy przywódca rywalizującego Boko Haram, Abubakar Shekau, zginął w walkach między dwoma ugrupowaniami dżihadystów na początku tego roku.

Na początku tego miesiąca 16 nigeryjskich żołnierzy i dwóch członków walczących z dżihadystami milicji zginęło w zasadzce bojowników IS podczas patrolu na autostradzie w północno-wschodnim stanie Borno.

ISWAP ostatnio zintensyfikowało ataki na cywilów wzdłuż 135-kilometrowej autostrady Maiduguri-Monguno, gdzie ustanowiło punkty kontrolne, rabując i zabijając kierowców, wynika z relacji lokalnych mieszkańców.

Od 2019 r. żołnierze zamknęli niektóre mniejsze bazy wojskowe i przenieśli się do większych, ufortyfikowanych garnizonów, znanych jako „super obozy”, aby lepiej oprzeć się atakom bojowników. Krytycy tego posunięcia twierdzą jednak, że strategia „super obozów” pozwoliła bojownikom na swobodne poruszanie się po obszarach wiejskich i sprawiła, że ​​cywile są w większym stopniu narażeni na porwania.

Konflikt rozlał się nadto na sąsiednie kraje – Niger, Czad i Kamerun.

Źródło:
https://www.voanews.com/a/nigerian-troops-killed-in-jihadist-attack-military-sources-say/6245143.html

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!