Wiadomości

Abp Jędraszewski: Ma miejsce „piłowanie katolików”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Apostołowie wyszli na spotkanie świata, nie bojąc się konfrontacji z nim. Mieli przekonanie, że chociaż przyjdzie to z trudem, może nawet za cenę męczeństwa, to do nich będzie należało zwycięstwo! – powiedział metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski w rozmowie z portalem TVP Info.

Abp Jędraszewski stwierdził, że ostatnie wydarzenia wskazują, że ma miejsce coś takiego, jak „piłowanie katolików”.

– Co prawda, niektórzy próbują się wycofać z tego sformułowania, ale nie ulega wątpliwości, że chcą doprowadzić do takiej sytuacji, którą Jan Paweł II, będąc w 1991 roku w Lubaczowie, określił jako „katolickie getto”. Czynią to, używając frazesów o tolerancji i neutralności światopoglądowej. Inaczej mówiąc, próbuje się dzisiaj wpędzić katolików w poczucie niższości wobec jakiejś grupy oświeconych, mądrych, nowoczesnych i europejskich – dodał metropolita krakowski.

– W moim najgłębszym przekonaniu, na życie polityczne, tak jak ono kształtuje się dzisiaj, trzeba przede wszystkim patrzeć przez pryzmat wielkiego sporu kulturowego, który ma charakter globalny. Natomiast życie polityczne jest jego funkcją. Pojawia się więc pytanie o miejsce człowieka wierzącego w tym świecie, który za wszelką cenę chce stać się neopogański i odrzucić istnienie transcendentnego Boga, będącego Źródłem samego istnienia świata, a także prawdy, dobra i piękna. Tymczasem świat chce żyć tak, „jakby Boga nie było”. Tego określenia często używali w swoim nauczaniu Jan Paweł II, a potem Benedykt XVI – zauważył abp Jędraszewski.

– To też tłumaczy, dlaczego w przybierającej nowy kształt w pierwszych latach XXI wieku Unii Europejskiej, która chciała mieć swoją konstytucję, nie znalazło się invocatio Dei, czyli odwołania do Boga – o co bardzo zabiegał Jan Paweł II. Opór niektórych państw, które na swoich sztandarach mają wolność, równość i braterstwo był tak zdecydowany, że stwierdzono, iż preambuły z odniesieniem do Boga nie można po prostu uchwalić – zwrócił uwagę metropolita krakowski.

Cały wywiad:

https://www.tvp.info/56027478/abp-marek-jedraszewski-stanowczo-o-pilowaniu-katolikow-oraz-sytuacji-kosciola-katolickiego-w-polsce-i-europie

 

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!