Wiadomości

Chiny zamierzają wprowadzić sankcje wymierzone w Amerykanów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Co najmniej czterech kongresmenów i dwa amerykańskie podmioty zostaną umieszczone na chińskiej liście sankcji. To odpowiedź na krytykę Chin ze strony USA w temacie COVID-19 – pisze Global Times.

Chiny są coraz bardziej poirytowane oskarżeniami ze strony USA kierowanymi pod adresem Chin o rolę w rozprzestrzenianiu epidemii COVID-19 i rozważają zastosowanie sankcji odwetowych przeciwko osobom, podmiotom i urzędnikom państwowym, takim jak prokurator generalny Missouri Eric Schmitt, który wniósł pozew przeciwko Chinom w celu dochodzenia odszkodowania za pandemię koronawirusa. Zdaniem analityków, co najmniej czterech kongresmenów i dwa podmioty zostaną umieszczone na chińskiej liście sankcji.

Analitycy ci twierdzą, że środki zastosowane przez Chiny nie będą miały charakteru symbolicznego, ale że będą one bolesne. Niektórzy amerykańscy kongresmeni i gubernatorzy, a także adwokaci, uznawani za jastrzębi, złożyli pozwy przeciwko Chinom, twierdząc, że chiński rząd źle poradził sobie z epidemią, co doprowadziło do poważnych konsekwencji ekonomicznych.

Do amerykańskich sądów federalnych wniesiono co najmniej sześć pozwów przeciwko Chinom, a niektórzy ustawodawcy wprowadzili również regulacje prawne ułatwiające pozywanie Chin, pomimo istniejących przeszkód prawnych i brak realistycznej możliwości osiągnięcia przez Stany Zjednoczone ich celu.

Missouri stał się pierwszym stanem w USA, który pozwał rząd chiński. Prokurator generalny stanu Missouri Eric Schmitt złożył pozew 21 kwietnia, twierdząc, że Chiny niewiele zrobiły, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa i „okłamały świat co do skali niebezpieczeństwa i zaraźliwego charakteru COVID-19”. Twierdzi on, że mieszkańcy Missouri mogli stracić dziesiątki miliardów dolarów.

Prokurator generalny Missisipi Lynn Fitch podążył za tym przykładem, co zostało uznane przez chińskich urzędników i ekspertów za „śmieszne” i „absurdalne”. W pozwie wezwano do umożliwienia mieszkańcom stanu dochodzenia sprawiedliwości i pociągania Chin do odpowiedzialności. Fitch był cytowany w raporcie Fox News z 25 kwietnia.

Chińczycy uważają tego rodzaju działania, w których celują republikanie, za farsę polityczną, podkreślając, że ci, którzy „pociągają Chiny do odpowiedzialności”, poniosą poważne konsekwencje. Global Times zauważa, że nie pozostanie to bez wpływu także na nadchodzące listopadowe wybory, gdy interesy i handel między Missouri a Chinami ulegną jeszcze większemu zachwianiu.

Pośród senatorów, którzy aktywnie forsowali ustawę antychińską dot pandemii, jest Josh Hawley – republikanin z Missouri – który w połowie kwietnia opracował „Ustawę o ofiarach COVID-19”, odbierającą Chinom suwerenny immunitet i pozwalającą obywatelom USA pozywać rząd chiński za lekceważenie informacji dot. COVID-19. Senator Arkansas Tom Cotton i republikanin z Teksasu Dan Crenshaw również przyczynili się do forsowania przepisów, które pozwoliłyby Amerykanom pozwać Chiny za koronawirusa.

16 kwietnia Cotton zaproponował przepisy, które pozwoliłyby Amerykanom pozywać Chiny przed sąd federalny w celu uzyskania odszkodowania za śmierć, obrażenia i szkody ekonomiczne spowodowane przez koronawirusa. W szczególności projekt ustawy zmieniłby ustawę o zagranicznych suwerennych immunitetach, tworząc wąski wyjątek od szkód spowodowanych przez przez Chiny w związku z ich działaniami związanymi z epidemią koronawirusa. Dzień później republikanin Chris Smith z New Jersey zaproponował projekt ustawy o pozbawieniu Chin suwerennego immunitetu i umożliwieniu Amerykanom pozywania rządu chińskiego. Republikański senator Jim Banks również przyłączył się do obwiniania rządu chińskiego za wybuch epidemii.

/Global Times/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!