Polska Wiadomości

Chiny zagroziły Francji zerwaniem współpracy w kwestiach bezpieczeństwa

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak zauważa portal nczas.com „Le Monde” podaje, że Chiny mogłyby jednostronnie zerwać współpracę z Francją w kwestiach bezpieczeństwa. Przeciek do prasy francuskiej może być celowym elementem nacisku na Paryż. Pekin ma pretensje o udzielenie azylu politycznego żonie byłego chińskiego szefa Interpolu, który został w ChRL oskarżony o korupcję.

„Le Monde” ujawnił takie informacje podając jako źródło kręgi dyplomatyczne. Jeszcze pod koniec lipca taką groźbę miano przekazać za pośrednictwem attaché ds. bezpieczeństwa ambasady francuskiej w Pekinie.

Sprawa dotyczy tajemniczego „zniknięcia” szefa Interpolu Meng Hongweia we wrześniu 2018 r., który odnalazł się w Chinach i został postawiony tam w stan oskarżenia. Hongwei był ostatnio widziany w Lyonie, gdzie ma główną siedzibę Interpol. Po kilkunastu dniach Pekin ogłosił, że wrócił on do Chin, gdzie został zatrzymany.

Francja przyznała azyl polityczny jego żonie Grace Meng 2 maja 2019 r. Razem z dwójką dzieci ma ona ochronę policyjną. Złożyła też skargę na porwanie jej męża m.in. Trybunału Arbitrażowego (HAC) w Hadze, starając się o uznanie „współudziału” Interpolu w przekazaniu Menga do Chin. Sprawa przyznania jej azylu komplikuje relacje Paryża i Pekinu.

Były szef Interpolu miał się przyznać do przyjęcia 14,46 miliona juanów (1,86 miliona euro) łapówek.

Ciekawe co lub kto się za tym kryje.

Źródło: nczas.com

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!