Świat Wiadomości

Aktywa Wenezueli na terenie USA zostały zablokowane

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!
Jak informuju portal rp.pl od dziś wszystkie aktywa Wenezueli na terenie USA zostały zablokowane. W tym banku centralnego i naftowego koncernu państwowego PDVSA.

Donald Trump podpisał dekret o zablokowaniu aktywów władz Wenezueli na obszarach amerykańskiej jurysdykcji. Dokument obowiązuje od 5 sierpnia.

„Cały majątek i udziały w majątku władz Wenezueli, które znajdują się lub będą się znajdować na terenie USA lub są czy będą pod kontrolą dowolnej (fizycznej lub prawnej) osoby ze Stanów Zjednoczonych, są zablokowane” – głosi fragment dekretu opublikowany na stronach Białego Domu.

Amerykanie wyjaśniają, że pod pojęciem „władze Wenezueli” w dekrecie rozumie się „rząd, organizacje polityczne, agencje, instytucje i ich struktury, w tym bank centralny i PDVSA”. Spod restrykcji wyłączone są „transakcje związane z dostarczaniem artykułów, takich jak żywność, odzież i lekarstwa, które mają być stosowane w celu łagodzenia ludzkiego cierpienia” (pomoc humanitarna).

Nowy dekret częściowo powiela już istniejące ograniczenia. Donald Trump wyjaśnił to następująco: „Doszedłem do wniosku, że trzeba dodatkowo zablokować majątek rządu Wenezueli na tle uzurpacji władzy przez nielegalny reżim Nicolasa Maduro”.

Amerykanie 28 stycznia wprowadzili sankcje wobec PDVSA. Aktywa koncernu na terenie USA (m.in. spółka-córka Citgo) na kwotę 7 mld dol. zostały zablokowane. Amerykański biznes nie może prowadzić interesów z PDVSA. Według Białego Domu straty Wenezueli z tego tytułu wynoszą co najmniej 11 mld dol.

Co wy na to?

Autor: Iwona Trusewicz

Źródło: rp.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!