Gospodarka Świat Wiadomości

Chiny odnotowały drugą największą nadwyżkę w swej historii

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak podaje portal obserwatorgospodarczy.pl pomimo pandemii chińska gospodarka radzi sobie wyjątkowo dobrze, o czym świadczą wyniki handlu zagranicznego w 2020 roku. W minionym roku Chiny odnotowały drugą największą nadwyżkę handlową w historii.

Chiński eksport zanotował w grudniu siódmy wzrostowy miesiąc z rzędu. W przypadku importu grudzień był czwartym z rzędu wzrostowym miesiącem. W sumie w 2020 roku sprzedaż z Państwa Środka za granicę wyniosła 2,591 bln dolarów i jest to wzrost w stosunku do 2019 roku o 3,6 proc. Import Chin wyniósł natomiast w ubiegłym roku 2,056 bln dolarów, był o 1,1 proc. niższy niż w 2019 roku.

Ostatecznie nadwyżka handlowa Chin wyniosła 535 mld dolarów i była o 25 proc. wyższa niż rok wcześniej. Jednocześnie była to druga najwyższa nadwyżka w historii. Większą odnotowano jedynie w 2015 roku gdy wyniosła blisko 594 mld dolarów.

Wyniki te Chińczycy zawdzięczają przede wszystkim wymianie handlowej ze Stowarzyszeniem Narodów Azji Południowo-Wschodniej (685 mld dol) oraz Unią Europejską (650 mld dol). Przy podziale na kraje największy eksport i import Chińczycy odnotowali z USA, Japonią oraz Koreą Południową.

Źródło: obserwatorgospodarczy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!