Świat Wiadomości

Chiński miliarder został skazany an 18 lat więzienia za krytykę władzy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak podaje portal o2.pl milioner, który dorobił się fortuny na hodowli świń, został skazany na 18 lat więzienia w Chinach. Sun Dawu usłyszał szereg zarzutów, w tym kultowe już “prowokowanie kłopotów”. Chińskie władze przejęły majątek skazanego, na firmę nałożyły grzywny, a pracowników zmusiły do rezygnacji.

Sun Dawu spędzi najbliższe 18 lat w chińskim więzieniu. Wyrok wydał sąd w Gaobeidian w prowincji Hebei. Prezes Dawu Agriculture Group był jednym z 20 oskarżonych. Sun i jego pracownicy zostali zatrzymani w sierpniu 2020 r., kiedy próbowali powstrzymać przedsiębiorstwo państwowe przed wyburzeniem budynku należącego do Dawu Agriculture Group.

Sun został skazany za zbieranie ludzi w celu atakowania organów państwowych, utrudnianie spraw publicznych, wywoływanie konfliktów i prowokowanie kłopotów, sabotowanie produkcji, nielegalne wydobycie, nielegalną okupację gruntów rolnych i nielegalne pobieranie publicznych depozytów.

Miliarder został również ukarany grzywną w wysokości 3,1 miliona juanów. Sąd nakazał również Dawu Agriculture Group zwrócić 1 mld juanów z “niewłaściwie prowadzonej” inwestycji.

Podwładni miliardera usłyszeli wyroki od roku do 12 lat więzienia. Według wcześniejszych doniesień medialnych państwo w listopadzie zeszłego roku przejęło większość majątku biznesmena i zmusiło większość z 9 tys. zatrudnionych przez niego pracowników do rezygnacji.

Sun Dawu od lat był na celowniku chińskich władz. W 2003 roku został oskarżony o “nielegalne zbieranie funduszy”, ponieważ zachęcał znajomych i sąsiadów do inwestowania w jego firmę. Wtedy biznesmen otrzymał szerokie poparcie społeczne, co nie mogło spodobać się władzom.

Sunn od dziesięcioleci był krytykiem chińskiej polityki wiejskiej. Domagał się większej swobody organizowania się rolników w celu ochrony ich interesów ekonomicznych. On i jego żona stworzyli jedną z największych prywatnych firm rolniczych, a zaczęli od hodowli kilku świń i kurczaków w latach 80.

Autor: Dagmara Smykla

W Chinach się en i patyczkują…

Źródło: o2.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!