Wiadomości

Chińczycy zajęli budynek konsulatu Stanów Zjednoczonych w Czengdu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Oficjalna chińska telewizja CCTV pokazała w poniedziałek rano czasu lokalnego zdjęcie flagi amerykańskiej na terenie konsulatu USA w Chengdu, w prowincji Syczuan. W ubiegły piątek Pekin zarządził jego zamknięcie w odwecie za zamknięcie chińskiego konsulatu w Houston, w Teksasie.

Na obrazach przekazanych przez CCTV widać powoli opuszczającą się flagę wzdłuż masztu na terenie kompleksu konsulatu. Zagranicznych dziennikarzy nie dopuszczono w pobliże tej placówki dyplomatycznej.

Wcześniej widziano pracowników konsulatu wynoszących worki oraz autokar z zasłoniętymi oknami, wyjeżdżający z terenu konsulatu w nieznanym kierunku.

Według komunikatu chińskiego MSZ „niektórzy pracownicy konsulatu USA w Chengdu (…) przekroczyli swoje uprawnienia ingerując w wewnętrzne sprawy Chin i narazili na szwank bezpieczeństwo i interesy Chin”.

W ub. piątek agenci amerykańskich służb weszli do zamkniętego konsulatu chińskiego w Houston. Według doniesień mediów amerykańskich, przedstawiciele służb mieli dostać się do budynku tylnymi drzwiami, korzystając z pomocy ślusarza.

Pekin zaprotestował przeciwko temu wtargnięciu i zapowiedział „stosowną i konieczną odpowiedź”. W sobotę chińskie MSZ opublikowało komunikat stwierdzający, że budynek konsulatu jest „własnością narodu chińskiego”, a wejście do niego „stanowi naruszenie prawa międzynarodowego”.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!