Świat Wiadomości

Chińczycy tworzą nową kryptowalutę

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak informuje portal nczas.com szykuje się nowa kryptowaluta. Tym razem nie stoi za nią żaden startup, ale chiński rząd. To kolejny krok w budowaniu państwa totalitarnej inwigilacji.

Nowa kryptowaluta powstanie dzięki inicjatywie rządu Chin. To nie pierwszy przypadek, gdy państwo zabiera się za tego typu przedsięwzięcie. Obecnie podobne prace trwają również w Rosji i w Szwecji. Z kolei Senegal i Wyspy Marshalla już zrealizowały takie projekty.

Plan wprowadzenia jest e-yuana jest niezwykle ambitny. Jak zapowiada Mu Changchun zastępca dyrektora departamentu płatniczego Ludowego Banku Chin, chodzi tutaj o wycofanie gotówki z obiegu.

Michael del Castillo zauważa, iż chiński bank centralny przekaże kryptowalutę jedynie siedmiu instytucjom. Mianowicie, będą to banki oraz firmy płatnicze i technologiczne. Mówi się również o tajemniczej ósmej instytucji, jednakże nikt nie wie o jaką dokładnie chodzi.

– Tak jak każda inna kryptowaluta – […] – cyfrowy juan będzie „symbolizował” pieniądze. Ale na tym podobieństwa się kończą. Kryptojuan, który może wejść na rynek już w 2020 roku, otrzyma wsparcie banku centralnego drugiej co do wielkości gospodarki świata. Dzięki temu jego wartość stanie się powiązana ze zdolnością Państwa Środka do bezterminowego nakładania podatków – twierdzą Mmit i Andy Mukherjee.

Wprowadzenie chińskiej krytpowaluty może doprowadzić do poważnych zmian w świecie finansów. Niektórzy komentatorzy zauważają nawet, że może tu chodzić o osłabienie pozycji gospodarczej USA.

Gdyby Chiny stały się pierwszą gospodarką świata, wówczas pojawiłaby się bardzo poważna obawa, że w ich ślad zechcą pójść również inne państwa.

Chińska kryptowaluta to także jeszcze jedno poważne zagrożenie. To bowiem doskonałe narzędzie inwigilacji, która w Państwie Środka i tak jest rozbudowana najlepiej na świecie. Mowa tutaj o chińskim systemie kredytu społecznego. Obywatele otrzymują w nim punkty (dodatnie i ujemne) za swoje codzienne aktywności.

Z całą pewnością kryptowaluty są doskonałym narzędziem dla rządów, które chcą kontrolować każdy aspekt życia swoich obywateli. Podobne inicjatywy będą więc mnożyć się w najbliższych latach.

Co o tym myślicie?

Źródło: nczas.com

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!