Libijscy bojownicy na Ukrainie 
Wiadomości

Chalifa Haftar wezwał podległe sobie wojska do generalnego szturmu na Trypolis

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Dowódca Libijskiej Armii Narodowej (LNA) feldmarszałek Chalifa Haftar w przemówieniu nadawanym przez telewizję Al Arabiya wezwał swoje siły, aby w czwartek podjęły natarcie na centrum Trypolisu, dodając, że będzie to „ostateczna bitwa” o stolicę.

„Dzięki naszej armii narodowej odzyskujemy Libię ze szponów terrorystów i zdrajców… Dziś ogłaszamy decydującą bitwę i zbliżamy się do serca stolicy, aby zerwać łańcuchy i uwolnić więźniów” – powiedział Haftar w telewizyjnym przemówieniu dla Libijczyków.

Centrum Trypolisu oraz jego okolice pozostają nadal pod kontrolą rządu porozumienia narodowego (GNA) i jego wojsk, wspieranych przez Turcję i Katar.

Przypomnijmy, że 75-letni Chalifa Haftar, były generał armii Kaddafiego, który później dołączył do buntu przeciwko niemu, początkowo kontrolował wschodnią część kraju, przede wszystkim wybrzeże, z głównym ośrodkiem w Bengazi. Na początku tego roku przejął kontrolę nad bogatą w ropę pustynią na południu kraju, a 4 kwietnia ruszył ze swymi wojskami na Trypolis, pozostający pod kontrolą rządu, na którego czele stoi Faiz Saradż.

W toczącej się wojnie Turcja konsekwentnie wspiera rząd w Trypolisie (GNA), a Rosja, Egipt i Arabia Saudyjska wspierają armię Chalify Haftara (LNA). 9 grudnia prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział w państwowej tureckiej telewizji TRT, iż Turcja jest gotowa do wysłania swych wojsk do Libii.

Erdogan: Turcja jest gotowa do wysłania swych wojsk do Libii

Wygląda na to, że wschodnia część Morza Śródziemnego ma wszelkie szanse na to, by stać się najgorętszym punktem na mapie świata. Ścierają się tam różne interesy, przy czym coraz większa liczba graczy zdaje się brać pod uwagę rozstrzygnięcia militarne na wielką skalę…

Rośnie napięcie we wschodniej części basenu Morza Śródziemnego

/wk/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!