Wiadomości

Szwedzi zamykają islamską szkołę z powodu ryzyka “radykalizacji dzieci”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Szkoła Safirskolan w Göteborgu, wcześniej nazywana Vetenskapsskolan, została pozbawiona licencji przez Inspektorat Szkolny. Decyzję podjęto w obawie, iż uczniowie są poddawani zbyt dużym wpływom ideologii muzułmańskiej, a w efekcie radykalizacji – informuje Polsat News.

Wpływ na cofnięcie zgody na działalność miał również fakt aresztowania w maju dyrektora placówki przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego (Säpo). Abdela Nassera el Nadi, głównego mentora szkoły Vetenskapskolan w Göteborgu, aresztowano za salafizm oraz powiązania z trzema radykalnymi imamami, którzy zostali aresztowani na początku maja.

Islamska szkoła zmieniła nazwę na Safirskolan i znalazła nowego dyrektora, ale Inspektorat Szkolny wspólnie z Säpo uznał, że jest on zbyt blisko związany z el Nadim.

W decyzji wydanej przez Inspektorat, a opublikowanej przez szwedzkie media, cytowano opinię Säpo, w której agenci stwierdzili, iż dzieci w szkole narażone są na radykalizację i mogą być rekrutowane przez radykalnych islamistów, a w konsekwencji stać się narzędziami w rękach Państwa Islamskiego.

Już po aresztowaniu Abdela Nassera el Nadi szwedzcy dziennikarze ujawnili, że w szkole z dziećmi i młodzieżą pracowały cztery osoby, które wróciły z wojny w Syrii. Dwie z nich – kobiety – mieszkały ze swoimi rodzinami w obszarze kontrolowanym przez terrorystów. Dwaj mężczyźni przebywali w Syrii tuż przed tym, jak ISIS ustanowiło “kalifat”. W szkole pracowało też siedem innych osób związanych z ekstremistycznymi środowiskami.

/Polsat News/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!