Wiadomości

Cenzura w wydaniu norweskim – o Norweżce, która wraz z córką uciekła do Polski pisać nie wolno

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Norweska gazeta przełamała milczenie mediów i opublikowała artykuł o Silje Garmo, Norweżce, która z 4-miesięczną córką uciekła w ubiegłym roku do Polski, chcąc ochronić siebie i dziecko przed działaniami Urzędu Ochrony Dziecka (Barnevernet). Ale artykuł zniknął z sieci już po kilku godzinach. Jedynie nakładu drukowanego nie udało się wycofać – informuje portal TVP Info.

„Norge Idag” („Norwegia dzisiaj”) to dziennik uważany za konserwatywny i chrześcijański. 17 kwietnia opublikował na swoim portalu artykuł autorstwa Trine Overy Hansen. Dziennikarka jako pierwsza w Norwegii publikuje informacje, które mogli poznać m.in. czytelnicy portalu tvp.info. Pisze o ignorowaniu skarg starszej córki Silje na swojego ojca, u którego umieścił ją Barnevernet wbrew woli jej samej i jej matki. Pisze o fałszywych donosach, o zaangażowaniu Interpolu, o porwaniu w Hiszpanii.

W nocy z 17 na 18 kwietnia redakcja portalu edytowała tekst, zmieniając jego treść, a następnie zupełnie go zdjęła. Artykuł pozostał dostępny w papierowym wydaniu gazety, które zostało już wydrukowane.

Polskie tłumaczenie tekstu dostępne jest na portalu TVP Info:
http://www.tvp.info/37117940/uciekla-z-dzieckiem-do-polski-w-norwegii-cenzure-na-wiadomosci-zdjeto-tylko-na-chwile

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!