Wiadomości

Były wiceminister w rządzie PO-PSL został zatrzymany

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Michał Królikowski, były wiceminister sprawiedliwości w rządzie PO-PSL, został zatrzymany na polecenie białostockiej prokuratury – poinformowały Wiadomości TVP1. Sprawa dotyczy podejrzenia prania brudnych pieniędzy pochodzących z przestępstwa. Jak nieoficjalnie ustalił portal tvp.info, część z tych środków Michał Królikowski wydał na spłatę kredytu.

Śledztwo, prowadzone od jesieni 2015 r. przez prokuraturę w Białymstoku, dotyczy jednego z największych w historii oszustw podatkowych. Są w nie zamieszane paliwowe spółki i firmy słupy, między którymi krążyły fikcyjne faktury. W niespełna rok miały wyłudzić ze Skarbu Państwa 700 mln zł. Pełnomocnikiem jednej z firm, uczestniczącej według policji w procederze przestępczym, był Michał Królikowski.

Już w pierwszej połowie 2017 roku śledczy zaczęli badać wątek gigantycznych przelewów na konta kilku adwokatów reprezentujących podejrzanych w aferze. W sumie adwokaci mieli otrzymać od jednej z paliwowych spółek ponad 2 mln zł, z czego prawie połowa trafiła na konto kancelarii K., który był obrońcą jednego z zatrzymanych.

Choć przelew został dokonany w lutym, prawnik poinformował o tym prokuraturę dopiero w lipcu, a pieniądze zostały zablokowane we wrześniu, gdyż podejrzany, powołując się na tajemnicę adwokacką, odmawiał podania numeru rachunku bankowego.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!