Wiadomości

CBA zajmie się sprawą wpłat na fundację Roberta Biedronia

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak informuje Radio Gdańsk, Prokuratura Regionalna w Gdańsku zajmie się sprawą wpłat na fundację Roberta Biedronia. Pieniądze przekazywali między innymi urzędnicy podlegli byłemu prezydentowi Słupska. Wpłacali je także radni, prezesi spółek oraz członkowie rad nadzorczych.

Już wcześniej dziennikarze Radia Gdańsk ujawnili, że intratne stanowiska w Słupsku miały być przyznawane za wpłaty na organizację Biedronia. Bliski współpracownik Biedronia, prawnik Bartosz Fieducik, wspomagał go w kampanii wyborczej, gdy ten ubiegał się o stanowisko prezydenta miasta. Chociaż, jak twierdzi Fieducik, Biedroń obiecywał mu wcześniej stanowisko wiceprezydenta, to po wyborach się z tego wycofał, oferując mu w zamian inne stanowisko. Ostatecznie zasiadł on w radzie nadzorczej Pomorskiej Agencji Rozwoju.

– W 2017 r. dostałem telefon z prośbą o spotkanie od współpracownicy prezydenta. Nie byłem tym zaskoczony, bo znaliśmy się przecież od lat i mieliśmy częsty kontakt. Na spotkaniu usłyszałem jednak coś zdumiewającego. Poproszono mnie, abym wpłacił na konto Instytutu Myśli Demokratycznej swoje miesięczne uposażenie w radzie, czyli blisko 2,5 tys. zł – mówił Fieducik.

W okresie od 6 czerwca 2017 roku do 7 maja 2018 roku Fieducik na rzecz Instytutu dokonał on siedmiu przelewów na kwotę 6650 zł.

Radna Aldona Żuralska mówi tymczasem, że jej zdaniem śledztwo nie ma sensu. Podkreśla, że pieniądze wpłacała dobrowolnie.

– Uważam, że jest to strata czasu, a jeżeli prokuratura chce, to może to badać, ma do tego prawo – mówiła Żuralska.

– Słyszałam wypowiedź Bartosza Fieducika. On był tak „skłaniany”, jak ja. Wpłacałam dobrowolnie i nie wierzę, żeby ktokolwiek był zmuszany do wpłat – dodała.

Zawiadomienie do Centralnego Biura Antykorupcyjnego skierowała Słupska Inicjatywa Obywatelska. Zdaniem Antoniego Góreckiego z SIO działania związane z fundacją byłego prezydenta Słupska noszą znamiona korupcji. Rzecznik CBA, Temistokles Brodowski poinformował, że sprawę przekazano Prokuraturze Regionalnej w Gdańsku.

/Radio Gdańsk/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!