Wiadomości

CBA kontroluje chorzowski Stadion Śląski oraz Urząd Marszałkowski woj. śląskiego

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Centralne Biuro Antykorupcyjne kontroluje chorzowski Stadion Śląski i urząd marszałkowski woj. śląskiego – dowiedziała się PAP. Kontrole w spółce „Stadion Śląski” i urzędzie mają dotyczyć rozbudowy oraz modernizacji stadionu – wartość kontraktów to ok. 20 mln zł.

Kierownik działu komunikacji społecznej spółki „Stadion Śląski” Adam Pawlicki potwierdził, że w spółce trwa kontrola prowadzona przez Centralne Biuro Antykorupcyjne. Zaznaczył, że dotyczy ona działalności spółki w latach 2013-2016.

Pawlicki zapewnił, że „Stadion Śląski” „współpracuje z organem kontrolnym w pełnym zakresie”.

„Zarząd, pracownicy spółki oraz dokumentacja firmy są do dyspozycji kontrolujących” – zaznaczył.

Temistokles Brodowski z wydziału komunikacji społecznej CBA potwierdził, że kontrole są prowadzone przez funkcjonariuszy departamentu postępowań kontrolnych z katowickiej delegatury Biura i rozpoczęły się pod koniec stycznia.

Według informacji PAP obie kontrole – w spółce i urzędzie – mają zweryfikować, czy podczas przetargów na wykonanie głównej areny lekkoatletycznej oraz zaplecza treningowego na Stadionie Śląskim zachowano zasady uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców. Agenci sprawdzą też roboty budowlane wykonane przez wyłonioną w przetargach firmę.

W samorządzie śląskim agenci CBA sprawdzają – wynika z informacji PAP – jak były podejmowane i realizowane decyzje przy udzieleniu zamówienia na kompleksowe wykonanie areny lekkoatletycznej na Stadionie Śląskim wraz z niezbędnym wyposażeniem i towarzyszącą infrastrukturą w ramach zadania „zadaszenie widowni i niezbędna infrastruktura techniczna” chorzowskiego stadionu.

Kontrola CBA w samej spółce samorządowej „Stadion Śląski” ma natomiast dotyczyć podejmowania i realizacji decyzji dotyczących zamówienia na przebudowę zaplecza rozgrzewkowo-treningowego na wschodnim przedpolu Stadionu w ramach tego samego zadania w systemie „zaprojektuj i wybuduj”, wraz z zamówieniami na dodatkowe roboty.

Kontrola CBA powinna zakończyć się 23 kwietnia. Zgodnie z ustawą szef CBA w szczególnie uzasadnionych przypadkach ma prawo przedłużyć ją maksymalnie o sześć miesięcy.

Stadion Śląski według jego zarządcy jest największą areną lekkoatletyczną – ma 9 torów bieżni i największą otwartą sceną muzyczną w Polsce. Na płycie umieszczona jest też nowoczesna arena piłkarska – murawa na 7,5 tys. mkw. Po modernizacji stadion zyskał 43 tys. mkw. zadaszenia, nowe siedzenia i większość wyposażenia. Ma teraz blisko 55 tys. miejsc siedzących i ok. 85 tys. miejsc podczas koncertów – wynika z informacji zarządcy obiektu.

Na terenie obiektu znajdują się oprócz głównej areny stadionu, kompleks sal wielofunkcyjnych w trybunie wschodniej, dwa boiska treningowe i inne obiekty, m.in. treningowe na tzw. przedpolu wschodnim oraz parking.

/Radio Maryja/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!