Wiadomości

CBA bada aferę reprywatyzacyjną w Warszawie, aresztowany biznesmen z Konstancina i znany adwokat

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Agenci z Delegatury CBA w Warszawie w jednym z śledztw dotyczących nieprawidłowości przy warszawskiej reprywatyzacji zatrzymali 3 osoby: biznesmena Macieja M – jednego ze najbardziej znanych kupców roszczeń dekretowych do atrakcyjnych gruntów w stolicy, jego żonę Elżbietę oraz znanego warszawskiego adwokata Andrzeja M.

Funkcjonariusze CBA przeszukali rezydencję biznesmena w podwarszawskim Konstancinie oraz warszawskie mieszkanie adwokata .

Śledztwo CBA dotyczy ich udziału, działania wspólnie i porozumieniu w procesie przejęcia i wyłudzenia kamienicy i działki przy ul Pięknej 15, nieopodal Traktu Królewskiego w Warszawie, o wartości ponad 38 mln zł. Obecnie znajdują się tam m.in. luksusowe apartamenty.

Zatrzymani przez warszawskich agentów CBA zostaną przewiezieni do Prokuratury Okręgowej w Warszawie (Wydział ds. Wojskowych przy ul. Nowowiejskiej) która nadzoruje to śledztwo, tam usłyszą zarzuty.

Zatrzymani dziś mężczyźni – kupiec roszczeń i adwokat – byli wśród ośmiu osób zatrzymanych przez CBA 11 maja ub.r. i potem decyzją sądu aresztowanych w związku z tzw. dziką reprywatyzacją nieruchomości w centrum stolicy, w tym działki Warszawie przy Placu Defilad, w sąsiedztwie Pałacu Kultury i Nauki (dawny adres to ul. Sienna 29), przy ul. Twardej 8 i 10 oraz przy ul. Królewskiej 39. Oprócz nich agenci CBA zatrzymali wtedy m.in. dwoje innych adwokatów występujących jako kuratorzy spadkobierców nieruchomości, syna dziś zatrzymanego biznesmena i dwóch rzeczoznawców majątkowych wpisanych na sądową listę biegłych

CBA w sprawie nieprawidłowości przy warszawskiej reprywatyzacji prowadzi kilkadziesiąt śledztw dotyczących blisko 200 adresów – większość z nich to cenne, o wielomilionowej wartości działki, kamienice.

To pierwszych zatrzymań doszło jeszcze w ubiegłym roku. I tak funkcjonariusze warszawskiej Delegatury CBA zatrzymali w styczniu 5 osób, a w lutym kolejne 3 osoby. Wśród zatrzymanych byli m. in. urzędnicy, adwokat Robert N. oraz b. z-ca dyrektora Biura Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy Jakub R. i rodzice urzędnika – Wojciech R. i Alina D. W połowie maja agenci zatrzymali kolejne 8 osób, o których piszemy wyżej. 9 października agenci warszawskiej Delegatury CBA zatrzymali trzy kolejne osoby w sprawie nieprawidłowości przy warszawskiej reprywatyzacji: b. urzędniczkę Ministerstwa Sprawiedliwości Marzenę K., b. dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej Grzegorza M. i biznesmena Janusz P. Zatrzymań dokonano w śledztwie nadzorowanym przez Prokuraturę Regionalna we Wrocławiu w związku m.in. z reprywatyzacją wartej ok 160 mln zł działki tuż przy Pałacu Kultury. Większość z tych zatrzymanych przez CBA decyzją sądu trafiła do aresztu.

Lista zatrzymanych przez CBA i lista zarzutów prokuratorskich nie jest zamknięta, śledczy cały czas pracują nad zgromadzonym materiałem dowodowym. Badane są nowe wątki.

W pod koniec ub. roku agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego weszli 20 mieszkań i firm – m.in. Warszawie, Gdańsku i Kielcach i zabezpieczyli materiał dowodowy w śledztwach dotyczących reaktywacji 40 przedwojennych spółek i wielomilionowych odszkodowań na szkodę Skarbu Państwa.

/Piotr Kaczorek, CBA/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!