Wiadomości

Były prezes firmy budowlanej z Warszawy zatrzymany przez CBA, chodzi o sprawę fundacji z Karaibów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Funkcjonariusze lubelskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego prowadzą wspólnie z Prokuraturą Regionalną w Warszawie śledztwo dotyczące między innymi wystawiania fikcyjnych faktur, prania pieniędzy i płatnej protekcji. Do tej sprawy agenci Biura zatrzymali dzisiaj w Warszawie byłego prezesa jednej ze stołecznych firm budowlanych.

Wszystko wskazuje na to, że mężczyzna w latach 2016-2017 posługiwał się nierzetelnymi fakturami wystawionymi na rzecz firmy przez jedną z polskich fundacji. Naraził tym samym Skarb Państwa na uszczuplenie podatku na kwotę ponad 1 mln zł, faktury wystawione były na blisko 3.5 mln zł.

Zatrzymany mężczyzna zostanie przewieziony do Prokuratury Regionalnej w Warszawie, gdzie usłyszy zarzuty. Dotychczas w śledztwie zatrzymano 5 osób tj. prezes fundacji działającej na Karaibach, jej dwóch pracowników oraz dwie osoby współpracujące z prezes fundacji.

Śledztwo dotyczy prania pieniędzy w kwocie kilku mln zł – przyjmowania z zagranicy i z Polski m.in. na konta fundacji środków pieniężnych pochodzących z przestępstw celem ukrycia ich źródła.

W grę wchodzi ponad 4 mln zł, które pochodziły m.in. z działań na szkodę jednej ze śląskich spółek, z niezasadnych wypłat na rzecz biznesmena. Inny wątek dotyczy powoływania się przez prezes fundacji na wpływy w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i podjęcia się pośrednictwa w uzyskaniu zgody na wydanie wizy wjazdowej do Polski dla obywateli jednego z państw Bliskiego Wschodu w zamian za przekazanie pieniędzy na rzecz kierowanej przez nią fundacji.

/CBA/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!