Wiadomości

Białoruś kupiła 80 tysięcy ton norweskiej ropy i wciąż poszukuje alternatywnych względem Rosji dostawców

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Na tle nierozwiązanego konfliktu naftowego z Rosją Białoruś zakupiła 80 tysięcy ton norweskiej ropy.

„Kupiliśmy norweską ropę poprzez Białoruską Kompanię Naftową. Jest tego 80 tysięcy ton” – poinformowano agencję BiełaPAN w koncernie Biełnaftachim. Dostawa nastąpi przez port w Kłajpedzie i jest przeznaczona dla zakładu Naftan w Nowopołocku. Surowiec spodziewany jest w dniach 20-22 stycznia.

Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko wydał pod koniec ubiegłego roku polecenie zapewnienia dostaw ropy z alternatywnych źródeł. Po pierwsze rzecz dotyczyć ma dostaw kolejowych z portów na Bałtyku, a także o zaangażowania rurociągu naftowego Przyjaźń – poinformowała prezydencka służba prasowa. Przywódca Białorusi powiedział, że w przypadku braku umów z Rosją Białoruś może odwrócić kierunek pompowania ropy i ściągać ropę amerykańską lub saudyjską przez Polskę głównym rurociągiem naftowym.

Jak poinformował 14 stycznia wicepremier Dmitrij Krutoj, oferty handlowe zostały wysłane do wszystkich możliwych krajów, w tym do Polski, Azerbejdżanu, Kazachstanu, Ukrainy i krajów bałtyckich. Według niego eksperci negocjują prawie codziennie. Krutoj wyraził nadzieję, że Białoruś „wkrótce otrzyma konkretne alternatywne opcje dostaw ropy”.

/naviny.by/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!