Europa Wiadomości

Bułgarzy odrzucają możliwość przystąpienia do Paktu ONZ o migracji

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak podaje portal interia.pl Bułgaria nie przystąpi do Paktu ONZ o migracji – poinformował w poniedziałek szef klubu poselskiego rządzącej centroprawicowej partii GERB Cwetan Cwetanow.

Dodał, że pakt ma być konsultowany z przewodniczącymi klubów parlamentarnych w środę, lecz jego zdaniem sprawa jest przesądzona, ponieważ przeciw paktowi opowiada się większość klubów.

W piątek liderka opozycyjnej Bułgarskiej Partii Socjalistycznej Kornelia Ninowa ostro skrytykowała władze za zamiar podpisania paktu i powiedziała w parlamencie, że ma nieoficjalne informacje na temat planowanego przystąpienia Sofii do tego porozumienia na konferencji w Maroku w grudniu.

“Kto upoważnił rząd do podpisania tego dokumentu, kto podjął decyzję?” – pytała i podkreśliła, że sprawa te nie była dyskutowana ani na posiedzeniu rządu, ani w komisjach parlamentarnych.

Według Ninowej pakt praktycznie “stymuluje migrację”, a treść porozumienia zawiera próbę przekształcenia nielegalnej migracji w legalną.

Należy ściśle rozróżniać uchodźców od migrantów – dodała posłanka.

Wicepremier i szefowa MSZ Ekatarina Zachariewa odpowiedziała, że pakt nie jest konwencją, która wymagałaby ratyfikacji, a jego celem jest wstrzymanie nielegalnej migracji.

W warunkach rosnącego społecznego niezadowolenia z polityki dochodowej władz i nasilających się protestów społecznych bułgarskie władze postanowiły nie otwierać ścieżki do kolejnej konfrontacji i zrezygnować z podpisania paktu, któremu przeciwna jest przeważająca część opinii publicznej z obawy przed falą migracyjną.

Dziwi was taka decyzja Bułgarów? Piszcie w komentarzach.

Źródło: interia.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!