Wiadomości

Brytyjski tankowiec podjął ucieczkę, by nie dać się zająć siłom irańskim

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Po oświadczeniu byłego dowódcy Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, który wezwał władze Iranu do zajmowania brytyjskich tankowców w reakcji na zajęcie w ubiegłym tygodniu przez Royal Marines statku przewożącego irańską ropę, tankowiec należący do British Petroleum podjął ucieczkę, by uniknąć zajęcia przez siły irańskie – donosi Bloomberg.

Tankowiec „British Heritage” jest w stanie przewieźć około miliona baryłek ropy. Płynął on w kierunku terminalu naftowego w irackiej Basrze, gdy nagle wykonał gwałtowny zwrot.

Obecnie statek jest w pobliżu wybrzeża Arabii Saudyjskiej, przy czym zmiana kierunku wynikać miała z obaw, iż statek może stać się celem ataku, jeśli Iran zdecyduje się na działania odwetowe.

Czytaj też:

Władze brytyjskiego Gibraltaru zatrzymały irański tankowiec

„British Heritage” płynął do Basry, skąd miał zabrać ładunek ropy i stamtąd skierować się do północno-zachodniej Europy. Ładunku jednak nie odebrał, a rezerwacja została anulowana.

Oczywiście, statek nie będzie mógł przepłynąć przez Cieśninę Ormuz, jako że może się tam natknąć na jednostki irańskie. Nie wiadomo, jak długo statek będzie się chronił u wybrzeży Arabii Saudyjskiej.

Wiceminister spraw zagranicznych Iranu powiedział w niedzielę, że zajęcie Grace 1 było „aktem piractwa”, z kolei były dowódca Korpusu Irańskiej Gwardii Rewolucyjnej powiedział, że Islamska Republika powinna w odpowiedzi zająć brytyjski tankowiec.

/southfront.org/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!