Wiadomości

Władze brytyjskiego Gibraltaru zatrzymały irański tankowiec

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Doradca Białego Domu ds. bezpieczeństwa John Bolton powiedział w czwartek, że USA wraz z sojusznikami nie ustaną w wysiłkach, by uniemożliwić władzom Iranu i Syrii czerpanie zysków z handlu ropą. Wspaniała wiadomość – powiedział o zatrzymaniu tankowca z Iranu.

British Royal Marines przejęła u wybrzeży Gibraltaru kontrolę nad olbrzymim irańskim tankowcem, który najprawdopodobniej przewoził ładunek ropy naftowej dla Syrii.

Próba dostarczenia ropy naftowej do rządzonej przez Baszara el-Asada Syrii, wobec której Unia Europejska przyjęła cały pakiet sankcji, w tym – embargo na dostawy ropy, stanowi poważne naruszenie reżymu unijnych sankcji – zaznacza w komentarzu Agencja Reutera.

Zatrzymanie tankowca wywołało nerwową reakcję w Iranie. Niewykluczone, że incydent wyzwoli nową falę eskalacji w konfrontacji między Zachodem i Iranem – pisze Agencja Reutera.

Władze w Teheranie nie zaakceptują „nielegalnego zatrzymania” przez Wielką Brytanię irańskiego tankowca u wybrzeży Gibraltaru – przekazał rzecznik irańskiego MSZ Abbas Musawi.

Rzecznik dodał też, że zatrzymanie statku jest „dziwne i destrukcyjne” oraz „może spowodować wzrost napięć w regionie”. Jego słowa cytowała irańska telewizja państwowa.

Wcześniej w związku z wydarzeniami na wodach w pobliżu Gibraltaru władze Iranu wezwały brytyjskiego ambasadora w Teheranie.

O zatrzymaniu u wybrzeży Gibraltaru statku podejrzanego o dostarczanie ropy naftowej do Syrii poinformowały władze tego brytyjskiego terytorium zamorskiego.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!